Jak správně prát, abyste ušetřili na spotřebě pracího prášku: Roli zde hraje nejen teplota vody, ale i naplnění bubnu pračky

Jak správně prát, aby to bylo co nejefektivnější a nejekonomičtější: Snížit spotřebu pracího prostředku vám pomůže správná teplota vody i přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šetření je věc, která se dnes řeší asi v každé domácnosti. Jak ale ušetřit při praní prádla? Kromě pořízení energeticky úsporné pračky můžete ušetřit i na pracích prostředcích. Při každodenním praní, máchání a odstřeďování se totiž spotřebuje nejen dost elektřiny, ale také pracího prášku. Existuje však chytrý způsob, jak spotřebu pracího prášku snížit, a to navíc tak, že to na čistotě vašeho oblečení nebude vůbec znát.

Nižší teplota už není problém

Spousta lidí řeší, že během praní při teplotě 30 – 40 °C se prací prášek úplně nerozpustí a jeho zbytky ulpí na prádle. V pračce se také začne objevovat vodní kámen a jiné usazeniny. Existuje způsob, jak prát na nižší teplotu a mít čisté prádlo. Stačí potřebné množství prášku rozpustit v 1 litru teplé vody. Takto vzniklý roztok vlijte do bubnu pračky, vložte špinavé prádlo a vyperte na 30 či 40 stupňů. Uvidíte, že i při nižší teplotě se prášek zcela rozpustí a prádlo bude dokonale čisté.

Jak na praní silně znečištěných věcí

Pokud se chystáte prát hodně ušpiněné věci, je nejúčinnější je nechat nejprve odmočit pár hodin ve vodě. Ne vždy je k tomu však dostatek času. Co dělat v takovém případě? Opět vám pomůže roztok vytvořený z pracího prášku. Vlijte jednu polévkovou lžíci roztoku do přihrádky na prací prostředek a vyberte program rychlého praní. Po prvním vyprání přidejte dvě lžíce roztoku a vyperte znovu na vámi požadovaný program. I silně znečištěné prádlo bude znovu čisté.

Praní - vyprané prádlo iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůžou přírodní prostředky

Jste-li příznivcem používání přírodních prostředků během úklidu domácnosti, potěší vás následující tipy. Pokud chcete posílit účinek roztoku z pracího prášku, přidejte do praní lžíci obyčejné jedlé sody. Soda velice účinně odstraňuje i staré skvrny a nečistoty. Místo aviváže můžete použít bílý ocet. Nemusíte se bát, jeho aroma po vyprání vyprchá. Pokud chcete, aby vyprané oblečení vonělo, můžete přidat pár kapek vonné esence.

Jaké jsou vaše metody šetření během praní?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články