Na zahradu položili starou rezavou vanu. Během odpoledne z ní udělali nejkrásnější dekoraci všech dob

                   

Recyklace čehokoli je živým tématem dnešní doby. Podmínkou je dobrý nápad, kreativní myšlení a chuť vdechnout staré věci na vyhození nový život. Velký díl fantazie a šikovnosti prokázal muž, který se rozhodl ze staré vany vybudovat na zahradě nádrž s rybičkami spojenou s malým vodopádem. Pokud tedy nemáte nějaký svůj nápad na využití staré vany, můžete zkusit tento. Kromě podrobného popisu celé předělávky, najdete v článku i zmiňované video.

Vyberte správné místo

Nejprve je třeba zvážit místo, kam bude nejlepší vanu umístit. Pokud do ní chcete dát rybičky, mějte na paměti, že na přímém slunci se v létě voda poměrně dost ohřeje, což by mohlo rybičkám vadit. Když máte místo vybráno, vykopejte jámu dostatečně velkou a dostatečně hlubokou. Snažte se, aby měla rovné dno, ušetříte si tak dost práce později při vyrovnávání vany. Můžete si pomoci vodováhou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak vanu usaďte do vyhloubené jámy. Pomocí vodováhy ji srovnejte tak, aby nebyla nakřivo. Po srovnání vanu přihrňte vykopanou hlínou a obložte velkými kameny do tvaru oválu nebo obdélníku. Na kameny nasypte písek a zapracuje ho do jednotlivých mezer mezi kameny. Pomocí hadice vypláchněte z vany nečistoty a vanu zašpuntujte. Můžete do ní už také napustit vodu a ponořit na jedné straně do vany čerpadlo s asi metr dlouhou hadičkou.

Jak na vodopád

Z větších kamenů začnete na jedné straně vršit věž, ze které bude stékat voda do vany. Kameny chytré skládejte tak, aby hadička od čerpadla byla mezi nimi schovaná a byla co nejméně vidět. Najděte nějaký velký list a z cementové hmoty vytvořte jeho odlitek tak, že cement natřete na list a necháte výsledný tvar zatuhnout. Vyrobte takto dva odlitky. Pak list sundejte a vzniklé nádobky můžete natřít barvou podle svého výběru.

Obě vzniklé nádobky upevněte na věž z kamenů tak, aby z té vrchní tekla voda do spodní, a z ní pak do vany. Opět použijte na připevnění nádobek cementovou hmotu. Hadici z čerpadla naveďte do vrchní nádobky a případně ji zakryjte několika drobnými kamínky. Nyní už zbývá jen umístit do vany vodní rostliny, vypustit rybičky a pustit čerpadlo. Voda tak bude nepřetržitě cirkulovat mezi vanou a kamennou věží.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články