Starý tuk už se na plechu neobjeví, zničí ho tablety do myčky

Tuto techniku lze použít k odstranění nánosu tuku a zbytků potravin. Tablety do myčky si totiž poradí i s tou nejodolnější špínou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mastnota a zbytky jídla na pečicím nádobí mohou být opravdu odolné a mnohdy na ně běžné čisticí postupy nestačí. Pokud si však vezmete v k ruce některé šikovné pomocníky, zbavíte se této špíny zcela bez námahy (a navíc opravdu rychle).

Použití tablet do myčky nádobí

Na mastný plech položte tabletu do myčky nádobí a zalijte ji vroucí vodou. Poté ho vložte na dvě hodiny do trouby vyhřáté na 100 stupňů Celsia. Vzniklá pára pomůže prostředku do myčky proniknout do špíny na plechu a změkčí všechny usazeniny. Špína jednoduše změkne a lze ji snadno setřít vlhkým hadříkem. A to nejenom na plechu, ale i na stěnách trouby, jak jsem sama přesvědčila. Zabijete tedy dvě mouchy doslova jednou ranou.

Jedlá soda a ocet

Na další způsob čištění zaschlých plechů upozorňuje web PrimaNápady. Na plech nasypte jedlou sodu a poté na ni nastříkejte směs stejných dílů vody a octa. Nechte ji 5 až 10 minut napěnit a poté začněte plech čistit houbou nebo hadříkem. Ale vždy bez silného drhnutí, jinak riskujete poškození povrchu. Během tohoto procesu také používejte rukavice, abyste si nepoleptali kůži.

Celý život šuplík v troubě používáte špatně. Plechy do něj nepatří, ve skutečnosti vám může ušetřit nemalé peníze

Soda a peroxid vodíku

Web iReceptář zase na zašlé plechy doporučuje peroxid vodíku. Na plechu vytvořte vrstvu jedlé sody a lehce ji postříkejte peroxidem vodíku. Nechte směs působit 2 až 3 hodiny a poté ji vydrhněte houbičkou (bude stačit její hrubá strana, rozhodně nemusíte sahat po drátěnce). V případě potřeby opláchněte a opakujte.

Čištění pračky tabletami do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos
Tablety do myčky mohou být ještě multifunkčnější, než se může na první pohled zdát. Pomohou vám třeba i s údržbou kuchyně

Tipy pro prevenci usazování mastnoty

Nádobí na pečení čistěte ihned po použití, abyste zabránili tuhnutí mastnoty. Vždy také (pokud je to možné) používejte pečicí papír nebo hliníkovou fólii, abyste omezili přímý kontakt potravin s plechy. Vyčištěné nádobí pak vždy skladujte na suchém místě, aby vám plechy a pekáče nezrezly nebo se jinak nepoškodily. Rez je totiž na odstraňování ještě obtížnější.

Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti poradili i s jinými triky pro čištění kuchyně – například na saze vám postačí aplikace peroxidu vodíkuna mastnou digestoř platí docela obyčejná jedlá soda. Vše je vyzkoušeno a ověřeno.

Jak jste si s problémem silných usazenin na pekáčích poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články