Stěny v mrazáku stačí potřít jedlou sodou, námraza se už nebude objevovat

Soda může pomoci zabránit přílišnému přilepení ledu na stěny mrazáku – aby však právně fungovala, musíte si osvojit techniku aplikace.

Prázdný mrazák i Zdroj fotografie: Peter Galvin / Creative Commons / CC BY
                   

Námraza v mrazničce vzniká v důsledku zvýšené vlhkosti uvnitř přístroje. Jak se vlhkost usazuje na stěnách a naráží na nízké teploty, tvoří se led. Proti tomu je třeba neprodleně podniknout kroky, které zabrání zesílení jeho vrstvy. Pomoci může soda.

Vše musí začít odmrazením

Prvním krokem je odmrazení mrazáku a odstranění přebytečné vlhkosti z jeho stěn. Poté přichází na řadu netradiční, ale účinné řešení: použití sody. Pokud ji s pomocí bavlněného tamponku a trochy vody nanesete na jeho stěny, vytvoří ochrannou vrstvu, která zabraňuje tvorbě námrazy a ledu. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti; sodu nikdy nenanášejte na těsnění, protože může dojít k jeho poškození.

Doporučuji spíše tato místa ošetřit solným roztokem, jak radí web iNaDoma. Stačí přidat jednu lžíci soli do litrové nádoby s vodou a těsnění potřít, bude potom lépe fungovat.

Jak na rychlé rozmrazení

Soda sice nabízí neotřelý přístup ke zvládání námrazy v mrazničce, je však také nezbytné zvážit její celkovou údržbu a dostupná technologická řešení. Zaměřte se proto především na její pravidelné čištění, rozumné uspořádání potravin pro zajištění správné cirkulace vzduchu a používání inovativních funkcí, jako jsou například ty, které brání námraze, jak radí web iReceptář. V manuálu je obvykle najde pod označením „No frost.“ Takové mrazničky vyžadují odmrazování a čištění pouze jednou nebo dvakrát ročně a zpravidla vám to dají vědět nějakým signálem.

A pokud opravdu spěcháte, vyzkoušejte docela obyčejný fén a opatrně s ním foukejte teplý vzduch zespodu nahoru. Případně lze k odstranění ledu použít škrabku. Je však nezbytné vyhnout se ostrým nebo kovovým předmětům; bezpečnější volbou jsou ty dřevěné nebo plastové (mě jednou v nouzi skvěle posloužila i prošlá platební karta). Mezi další osvědčené triky Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití horké vody.

Jak na odmrazování mrazáku

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o mrazák?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články