Jak rychle odmrazit mrazák: S přebytečným ledem si poradí horká voda

Pokud chcete mrazák odmrazit opravdu rychle, můžete si pomoci šikovným trikem s horkou vodou – je však třeba to provést maximálně opatrně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odmrazování mrazničky je úkol, který mnozí považují za zdlouhavý a časově náročný. Bohužel se mu však čas od času, nevyhnete, protože je pro zachování účinnosti a dlouhé životnosti spotřebiče nezbytný. Pokud však vsadíte na šikovné metody rychlého odmrazování, budete mít hotovo klidně i do hodinky, jak jsem se sama přesvědčila.

Použití fénu je dobrý nápad

Rychlým způsobem, jak rozpustit led, je použití fénu. Nastavte ho na střední teplotu a nasměrujte teplý vzduch na led. Teplo způsobí, že led roztaje a odkape dolů. Buďte však opatrní, abyste zabránili kontaktu vody s elektrickým zařízením – nikdy tedy fén nestrkejte přímo do útrob své mrazničky (lepší je fénovat trochu zpovzdálí).

Metoda horké vody

U tenčích vrstev ledu může být velmi účinné i použití horké vody. Stačí do ní namočit ručník a přiložit ho na led. Tento postup opakujte, dokud veškerou námrazu neodstraníte. Přímo na poličky pak můžete položit i hrnce nebo misky s horkou vodou. Uvidíte, že po pár minutách začnou odtávat i ty nejsilnější krusty ledu.

Špatného odmrazování mrazničky se dopouštíme téměř všichni: Okrádáme se tím o peníze a ničíme tak kvalitu potravin

Použití lepicí fólie na stěnách mrazničky

Chytrým trikem, který usnadní budoucí odmrazování, je podle webu iReceptář obložení stěn mrazničky fólií. Led se totiž poté usadí na ní a při čištění mrazničky ji můžete jednoduše odlepit spolu s ním. Tím se výrazně zkrátí čas strávený odmrazováním. A podle zkušeností redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři vám může pomoci i glycerin nebo třeba špachtle

Námraza v mrazáku nebývá v kuchyni právě vítaným hostem – pokud na ni však budete myslet s předstihem, snadno ose jí zbavíte iZdroj fotografie: Freepik
Námraza v mrazáku nebývá v kuchyni právě vítaným hostem – pokud na ni však budete myslet s předstihem, snadno se jí zbavíte

Čištění po odmrazení

Web AAzdraví pak upozorňuje i na nutnost důkladného umytí tohoto spotřebiče (samozřejmě až poté, co ho odmrazíte). Postačí vám na to ocet. A pozor si dejte i na to, v jaké kondici váš spotřebiče je. „Pokud dveře mrazničky netěsní, může do nich pronikat teplý vzduch a vytvářet kondenzaci, která pak zamrzá. Proto těsnění pravidelně kontrolujte a ošetřujte ho silikonovým olejem nebo ho rovnou vyměňte,“ radí čtenář Jiří N. z Lukova.

A vsadit můžete i na další preventivní opatření, která mohou pomoci tvorbu ledu v mrazničce minimalizovat. Zde je seznam těch nejjednodušších:

  • Nevkládejte horké potraviny přímo do mrazničky.
  • Minimalizujte četnost otevírání dveří.
  • Pravidelně vypouštějte vodu ze zásobníků na led.
  • Zajistěte, aby byly dveře mrazničky řádně utěsněny.
Jak odmrazit mrazák – aneb jak pečovat o lednici, aby vydržela co nejdéle

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o mrazák?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články