Struhadlo nabrousíte rychlostí blesku, chce to jen hliníkovou fólii

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, díky kterého bude vaše struhadlo opět jako nové. Zvládnete to v pohodlí domova i bez použití speciálních pomůcek nebo nářadí.

Tupé struhadlo naostříte za pár sekund, chce to jen alobal i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Struhadlo patří mezi základní pomůcku snad v každé domácnosti. Častým používáním nebo nevhodným zacházením se však jeho životnost zkracuje a jednotlivé hroty se časem ztupí. Naštěstí existují dva jednoduché způsoby, který vám s tímto problémem pomůže. Jediné, co k tomu budete podle webu iReceptář potřebovat, jsou pomůcky, které už máte doma. V redakci jsme tento trik vyzkoušeli a byli velmi překvapeni výsledkem.

Jak pečovat o struhadlo

Aby vám toto nádobí doma sloužilo co nejdéle, musíte věnovat čas jeho pečlivému mytí a údržbě. Čím déle jej necháte špinavé, tím horší jeho čištění bude, proto nikdy neotálejte. Skvěle vám v tomto případě poslouží citron, jak jsme již dříve psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Rozhodně se vyhněte jeho drhnutí pomocí drátěnky, která by mohla jeho povrch poškrábat nebo jednotlivé hroty ztupit.

Co budete k broušení struhadla potřebovat

Nemusíte nutně kupovat drahé speciální nářadí a přípravky, které by vám pomohly tup struhadlo opět nabrousit. Ve skutečnosti vám poslouží pomůcky, které běžně používáte. V dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili k jeho broušení využít obyčejný hřebík. V tomto případě si vystačíte s obyčejným šroubovákem nebo kouskem alobalu.

struhadlo iZdroj fotografie: Depositphotos
Tupé struhadlo nabrousíte šroubovákem i alobalem

Broušení struhadla pomocí šroubováku

Tato metoda je obzvlášť účinná v případě, že je struhadlo vyrobeno z tenkého materiálu. Ty jsou totiž velmi náchylné a při vysokém tlaku se vrcholky hrotů zatlačují dovnitř. Tím se zmenšuje velikost otvoru, což má za následek, že je strouhání mnohem náročnější a zdlouhavější. Abyste tento stav napravili, jednoduše pomocí šroubováku jednotlivé hroty opět vypáčete směrem ven. Šroubovák lze nahradit také nožem.

Jak nabrousit struhadlo alobalem

Dalším způsobem, jak zpracovat struhadlo, aby bylo opět jako nové, je použít k jeho broušení kus alobalu, jak potvrzuje i web Tescoma. Stačí jen hliníkovou fólii utrhnout a zmačkat do kuličky. Jakmile máte hotovo, přejíždějte koulí jednotlivé hroty, dokud se jejich hrany opět nenaostří. Podobným způsobem lze nabrousit i tupé nože, jak potvrzuje i naše čtenářka Denisa G. z Dolní Lutyně: ,,Když potřebuju rychle nabrousit nůž, použiju k tomu kuličku alobalu. Po pár dnech však musím postup znovu opakovat.”

Jakým způsobem doma brousíte tupé struhadlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články