Suché čištění koberce: S většinou skvrn si poradí obyčejná jedlá soda

Jedlá soda je skvělým pomocníkem v domácnosti – zatočí například i s odolnou špínou. Stačí jen vědět, jak ji správně využít.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koberce patří k těm místům v domácnosti, které se špiní úplně nejčastěji. Není divu – na jejich stavu se podepisuje jak chůze, tak i usazování prachu a různých nečistot, které na ně dopadnou shůry. Běžné vysávání obvykle nepomáhá – a právě proto je na čase vsadit na těžší kalibr v podobě docela obyčejné jedlé sody.

Chytré řešení mastných skvrn

Když na koberec spadne cokoliv mastného, může to na první pohled vypadat jako katastrofa. Existuje však chytré a překvapivě jednoduché řešení, které dokáže tyto nepříjemné skvrny účinně odstranit. Tato metoda využívá sílu jedlé sody a několik jednoduchých kroků:

  • Jakmile si všimnete mastné skvrny, jednejte rychle. Použijte čistý vlhký hadřík nebo houbičku a skvrnu jemně rozetřete. Vyvarujte se tření, protože to může nečistoty zatlačit hlouběji do látky.
  • Když skvrnu vyčistíte, posypte postižené místo velkým množstvím jedlé sody nebo kypřicího prášku (ten se dobře osvědčil mně).
  • Nechte jedlou sodu na skvrně několik minut působit. To jí poskytne čas, aby absorbovala mastnotu a olej z tkaniny.
  • Poté, co měla soda čas zapůsobit, použijte kartáč s měkkými štětinami nebo vysavač s kartáčovým nástavcem k jejímu jemnému odstranění z čalounění.

Čas vyčistit koberce před Vánocemi: Peněženka zůstane zavřená, na perfektní čistič stačí 3 ingredience z domova

Alternativní řešení pro odolné skvrny

Jedlá soda je sice pozoruhodným řešením mastných skvrn na koberci, ale existují i jiné kuchyňské pomůcky, které se mohou v nouzi ukázat jako účinné.

  • Podobně jako jedlou sodu můžete podle webu Good House Keeping použít i prášek do pečiva nebo dětský pudr .
  • Prací tableta je dalším hrdino. Lze ji použít místo jedlé sody stejným způsobem, jaký je popsán výše. Anebo vsaďte na metodu s poklicí, jak doporučuje web Food52, která vyčistí i pohovku.
Jedlá soda v dóze iZdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda je výborným pomocníkem při čištění koberců i jiných textilií

„I kukuřičný škrob je velmi účinný. Je totiž vysoce absorpční a rychle ji odstraní. Nechte jej působit a poté jej vykartáčujte nebo vysajte,“ radí pan Petr N. z Prostějova. To jsme koneckonců na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také úspěšně testovali. Proti pachům se nám pak skvěle osvědčil docela obyčejný ocet.

Vyčistěte pohovku a koberce snadno během několika minut pomocí pokličky

Jak bojujete proti odolným skvrnám na koberci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články