Domácí oprava suchého zipu: S jednoduchým krokem lze i prodloužit jeho životnost

Časem se stává, že u suchého zipu dochází k opotřebení a ten již nedrží jako dříve. Mnohdy však postačí jeho vyčištění.

i Zdroj fotografie: Jackson PO / Andrzej 22 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Suché zipy jsou velmi praktickou záležitostí. U obuvi se suché zipy těší velké oblibě především u dětí, které si ještě neporadí s tkaničkami. Bývají součástí bund, outdoorového oblečení, nebo třeba na brašnách a batohu. Nic nevydrží věčně, ale životnost suchého zipu jde jednoduše prodloužit.

Způsob, jak suchý zip opravit

Často se stává, že suché zipy už nedrží tak dobře, jako když byly nové. Není nutné hned oblečení, obuv, nebo doplňky vyhazovat. Zip může být stále funkčně v pořádku, i když nedrží. Na vině může být jeho zanesení nečistotami, vlasy, nitěmi, suchou trávou a podobně. Suchý zip potom nedrží a pásek se stále odchlipuje.

Je tedy nutné jej pořádně vyčistit. Dobře poslouží špendlík, jehla, nebo pinzeta. Díky těmto nástrojům se dostanete do všech částí zipu. Můžete zkusit použít například i lepicí pásku, která nečistoty také odstraní. Procesem čištění se může stát, že bude suchý zip roztřepený. Jelikož je to plast, můžete roztřepené části jednoduše zatavit fénem nebo zapalovačem. Suchý zip bude jako nový.

Jak vyměnit suchý zip

Pokud je suchý zip už v hodně špatném stavu, ale jinak je obuv nebo oblečení zcela funkční a v pořádku, vyplatí se jej vyměnit. Máte-li doma šicí stroj a umíte na něm pracovat, máte velkou výhodu, jinak je možné oslovit švadlenu, která si s výměnou jistě poradí. Suchý zip je tvořen dvěma protikusy. V případě, že je poničen jen jeden z nich, tak stačí pouze výměna toho daného kusu. V galanterii jsou k dostání všemožné délky, barvy a šíře suchých zipů.

šití na stroji iZdroj fotografie: Pixabay

V případě bot je vhodné navštívit opravnu obuvi, kde mají speciální šicí stroje, jejichž jehly prošijí i tlustou vrstvu obuvi. Taková výměna není drahá, jen počítejte s tím, že suchý zip nebude opraven na počkání. Většinou to trvá několik dnů, výsledkem jsou ale boty jako nové, které vám ještě mohou sloužit po opravdu dlouhou dobu.

Jak často čistíte suché zipy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články