Proč dávat na houbičku obyčejnou sůl: Její síla usnadní mytí nádobí, odstraní i odolné nečistoty

Sůl je skvělým prostředkem a pomocníkem při úklidu všeho druhu. Naučte se ji používat i při mytí nádobí opravdu jedinečným způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / ArnoldReinhold / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sůl se obvykle nepoužívá jako primární prostředek k mytí nádobí, ale může být užitečná jako doplněk k mycím prostředkům. Při očistě nádobí je totiž velmi efektivní a pomůže vám odstranit zbytky jídla, mastnotu a jiné nečistoty. Zde je několik způsobů, jak používat sůl při mytí nádobí.

Odstranění skvrn na nádobí

Pokud máte nádobí s rezavými skvrnami, můžete jednoduše smíchat sůl s citronovou šťávou a jemně otřít touto směsí znečištěné místo. Poté opláchněte nádobí teplou vodou a dobře osušte. Uvidíte, že stopy rzi zmizí. Na opravdu odolné skvrny způsobené rzí pak platí domácí čisticí pasta s příměsí jedlé sody.

Odstranění mastnoty v horké vodě

Přidejte pár lžic soli do horké vody ve dřezu a nechte nádobí namočené po dobu několika minut. Sůl pomůže rozpustit mastnotu a usnadnit vám tak jakékoliv čištění.

Jak používat sůl k mytí nádobí iZdroj fotografie: Pixabay

Čištění pánví a pekáčů solí

Při čištění pánví a pekáčů můžete použít sůl jako abrazivní prostředek, který odstraní veškeré nečistoty mechanicky. A jak na to? Nasypte sůl na povrch pánve nebo pekáče a jemně otřete houbičkou nebo kartáčkem. Poté vše opláchněte teplou vodou a dobře otřete suchým hadříkem nebo utěrkou.

Použijte trik s houbičkou

Chcete používat sůl při mytí nádobí co nejefektivněji? Pak zapomeňte na její rozpouštění ve vodě. Místo toho naříznete houbičku na nádobí zhruba v polovině, a sůl poté vsypte dovnitř. Uvidíte, že se vám před očima poté rozpustí i ty nejodolnější skvrny.

Co byste ještě měli vědět

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho soli může způsobit poškození povrchu nádobí, zejména pokud se jedná o to kovové. Proto ji používejte s rozumem a vždy po její aplikaci opravdu důkladně opláchněte nádobí teplou vodou. Zamezíte tak jakémukoli možnému poškození.

Jak používat sůl k mytí nádobí iZdroj fotografie: Depositphotos

Další triky pro mytí nádobí

Chcete své nádobí umýt opravdu efektivně a rychle? Pak určitě nezapomeňte aplikovat tyto šikovné triky. Ze všeho nejdříve si srovnejte nádobí podle velikosti a materiálu. Při samotném mytí začněte s nejméně znečištěnými položkami, jako jsou skleničky a talíře, a postupně se přesuňte k hrncům a pánvím. Pokud máte silně znečištěné nádobí, pak před jeho mytím odstraňte většinu zbytků jídla s pomocí utěrky nebo třeba stěrky. Naplňte dřez teplou vodou, a do ní přidejte saponát, ten pomůže odstranit tuk a špínu.

Pokud máte nádobí s citlivým povrchem (například sklo nebo keramiku), můžete do vody přidat trochu octa. Ocet pomůže odstranit zbytky vody a zároveň zamezí tvorbě vodního kamene. Zaschlé nádobí se rovněž vyplatí na pár minut namočit. Při samotném mytí pak nejprve umyjte vnitřek nádobí a poté vnější stranu. Po umytí nádobí důkladně opláchněte teplou vodou a osušte ho utěrkou nebo nechte oschnout na vzduchu. Nakonec ještě důkladně vypláchněte houbičku a položte ji na suché místo. To pomůže zamezit růstu bakterií.

Jak triky používáte při mytí nádobí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články