Sůl v bubnu pračky šetří peníze a čistí stroj: K dobrému výsledku postačí jediná hrst

Zjistěte, jak jednoduše použít sůl k vyčištění pračky i k vyprání prádla. Pokud si osvojíte správný postup, nemusíte už utrácet v drogerii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / ArnoldReinhold / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sůl patří mezi běžná dochucovadla v domácnosti, ovšem uplatní se i jako skvělý pomocník při úklidu. Velmi účinná je například při odstraňování nejrůznějších skvrn, ale pomoci dokáže i s uvolněním odolných usazenin z různých povrchů a skrytých míst. A při jejím použití v pračce uplatníte obě tyto její dovednosti. Aby však dobře účinkovala, je třeba ji používat tím správným způsobem. A seznámit se musíte i se situacemi, kdy je její použití prostě a jednoduše nevhodné, protože může způsobit poškození pračky nebo povrchů v koupelně.

Jak použít sůl na vyčištění pračky

Použití soli k vyčištění pračky představuje velmi účinný způsob, jak odstranit nečistoty a usazeniny i z míst, kam se jinými čisticími prostředky nebo postupy dostat jednoduše nelze. A jak na to? Postup je následující:

  • Vyprázdněte pračku a vypněte ji.
  • Připravte si sůl: Potřebujete asi půl šálku soli.
  • Sůl nasypte přímo do pracího bubnu pračky.
  • Nastavte program na nejvyšší teplotu a nejdelší dobu.
  • Pokud máte funkci pro vyčištění pračky, použijte ji. Pokud ne, zvolte program pro praní při nejvyšší teplotě.
  • Spusťte program a nechte pračku pracovat.
  • Po dokončení programu pračku vyčistěte a odstraňte nečistoty a vodní kámen, který se mohl usadit ve filtru.
  • Pro dosažení nejlepších výsledků, můžete tento postup opakovat několikrát ročně.

Jde o opravdu univerzální postup, který bohužel není vhodný pro všechny typy praček. Některé modely praček si totiž se solí příliš nerozumí, proto se předem ujistěte, zda je tento způsob čištění vhodný i pro váš model.

Jak použít sůl k vyčištění pračky i k bezchybnému vyprání prádla iZdroj fotografie: Pixabay

Jak použít sůl pro bělení prádla

Ovšem sůl se vám může hodit i při praní vašeho prádla – zejména toho bílého, které byste rádi vybělili. Musíte však dodržet několik důležitých kroků. Nejdříve zřeďte šálek soli ve vodě. Jednoduše nasypte šálek jedlé soli do nádoby s vodou o objemu asi 1 litru a důkladně promíchejte, dokud se nerozpustí.

Poté do nádoby s roztokem soli a vody přidejte špinavé prádlo a důkladně promíchejte, aby se vlákna prádla dobře vymáchala. Nechte prádlo odpočívat v této lázni po dobu 30 až 60 minut. Poté vyperte prádlo jako obvykle v pračce a nechte ho vysušit v sušičce nebo na šňůrách na čerstvém vzduchu. Pamatujte si, že sluníčko bělícímu efektu soli ještě pomáhá.

Co ještě vědět o bělení solí

Pro efektivnější postup bělení prádla můžete pro rozmíchání soli použít teplou vodu namísto studené vody a přidat do vody ještě trošku bělidla určeného na prádlo. Místo běžné soli se také hodí epsomská sůl. A myslete také na to, že sůl nemá v žádném případě stejný bělicí účinek jako chemická bělidla, takže v případě silně zabarvených skvrn může být nutné chtě nechtě použít jiný bělicí prostředek.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro využití soli v domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články