Šupiny z kapra odpadnou samy, stačí použít horkou vodu

Šupiny z kapra zvládnete s trochou cviku odstranit vždy na jedničku – k ruce si vezměte horkou vodu a dolů půjdou skoro samy.

Jak vybrat vánočního kapra i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kapr je velmi oblíbenou součástí štědrovečerního stolu. Ovšem pro některé kuchaře může být jeho správné čištění opravdu obtížný úkol, jehož výsledkem jsou často šupiny roztroušené po celé kuchyni. Existuje však jeden šikovný „life hack“, díky kterému vyčistíte rybu během několika minut a vaše kuchyně přitom zůstane bez poskvrnky.

Kroky pro snadné odstranění šupin z kapra

Začněte tím, že kapra vložíte do umyvadla nebo dřezu a z obou stran ho polijete horkou vodou. To podle webu AbecedaZahrady zajistí, že se sliz změní na pevnější skupenství, takže ryba pak nebude tak klouzat. Tento úvodní krok ji pomůže připravit na odstraňování šupin. Nakonec kapra důkladně opláchněte studenou tekoucí vodou a zchlaďte.

Pak přistupte k samotnému odstraňování šupin. Obvykle se obvykle používá nůž, ale účinnější alternativou je obyčejná lžíce. V závislosti na velikosti ryby lze použít lžičku nebo polévkovou lžíci. Odstranění šupin začněte od ocasu a lžící jemně tlačte na šupiny, přičemž se snažte vyhnout jejich násilnému oddělení od ryby. Tato technika umožňuje snadné a rychlé odstranění šupin z obou stran za pouhé 2 minuty bez větší námahy.

Dokonalý vánoční kapr podle šéfkuchaře: Dodržením šikovných triků budou kapří řízky chutnější než kdy jindy

Alternativní metody odstraňování šupin

Další metoda spočívá v odstranění šupin včetně jejich obalů s pomocí ostrého tenkého nože, a to řezem od ocasu směrem k hlavě, jak radí web iReceptář. Buďte opatrní, abyste neřízli příliš hluboko do masa. Pro manipulaci s kluzkým kaprem použijte suchou čistou utěrku, aby se lépe držel. Někdo doporučuje i noviny, ale musí jít o ty poctivé – žádné moderní letáky z lesklého papíru vám nepomůžou. Naopak – situaci by ještě zhoršily.

Nákup kapra z kádě iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste nemuseli čištěním kapra trávit dlouhé desítky minut, naučte se rychlý a efektivní způsob, jak si s nimi poradit

Další tipy pro přípravu

Abyste zajistili, že rybí kosti během smažení změknou, udělejte před pečením na obou stranách kapra šikmé řezy. Tato technika usnadní konzumaci ryby po její přípravě. „A nezapomeňte si také pár šupin nechat pro rodinu pod talíře na sváteční stůl, aby k vám přišlo bohatství,“ připomíná čtenářka Mirka K. z Pelhřimova. A jí s ní rozhodně souhlasím. V naší rodině si navíc potom šupinky dáváme do peněženky, aby působily ještě lépe. Dříve Chalupáři-Zahrádkáři také poradil si tím, jak vybrat správného kapra nebo jak by měly vypadat dokonale připravené řízky.

Jak odstranit šupiny z kapra podle jednoduchého návodu

Jak s nepříjemnými šupinami na rybím těle bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články