Nejlepší svařák je z bílého vína. Poctivá a pohádková chuť přesně tak, jak se dělával za dob českých králů

                   

Svařák byl kdysi způsob, jak z nepovedeného vína udělat cosi poživatelného. Dnes tomu už tak vůbec není a svařák se stal nedílnou součástí Vánoc. Proč je svařák z červeného vína tak oblíbený? To může ovlivňovat mnoho faktorů, ale to ovšem neznamená, že by byl svařák z ostatních druhů vín horší. Může tomu být právě naopak a variantu třeba z vína bílého si možná opravdu zamilujete.

Barva vína má na svařák vliv

Pravděpodobně vás to překvapí, ale velký rozdíl chutí opravdu čekat nemusíte. Pravdou je, že červená se prostě k Vánocům hodí, a to je asi jeden z důvodů, proč se používá nejčastěji víno červené. Když půjdete na Vánoční trhy, setkáte s mnoha stánky se svařákem. Jiný svařák než z červeného vína však naleznete jen velmi zřídka.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč je červené víno časté

V létě dává většina lidí, když přijde na volbu vína, přednost vínu bílému. To je totiž v mnoha případech lehčí a je tak vhodnější k ne tak hutným jídlům. V zimě naopak nastává doba, kdy lidé vyhledávají pořádně sytá jídla a k nim už neodmyslitelně patří i sklenička svařáku v období Vánoc. Je pak přirozenou věcí, když sáhnou po změně oproti lehkému vínu vhodnému k teplému počasí a zvolí víno červené.

iZdroj fotografie: Pixabay

Svařák pro těhotné ženy

Jelikož se svařák dělá z vína, je přirozené, že se v něm vyskytuje alkohol. Těhotné ženy by se tedy svařáku měly vyvarovat. V případě, že však chuť převládá nad rozumem, můžete vyzkoušet domácí svařák přivést do bodu varu, což se normálně nedělá. Alkohol by se z něj měl vyvařit, ale riskujete tím, že svařák zhořkne. Méně riskantní volbou je udělat si domácí bezalkoholový svařák.

Na internetu je plno receptů na svařák pro děti, který žádný alkohol neobsahuje, a je tak vhodný i pro těhotné ženy. Navíc tím potěšíte nejen těhotnou ženu, ale navíc i výše zmíněné děti, které pravděpodobně velmi ocení, že mají svoji verzi „ dospěláckého pití.“ Vlastně by se měla tato varianta vyskytovat v období Vánoc v každé domácnosti, jelikož touto bezalkoholovou verzí potěšíte děti, těhotné ženy, návštěvu co řídí i lidi, kteří prostě alkoholu nefandí.

Kterému z druhů vín fandíte při přípravě vánočního svařáku vy?

Recept na svařák z bílého vína pro ty, které tato varianta zaujala
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články