Symbolika nejoblíbenějších vánočních rostlin. Které z nich do domu přinesou radost, štěstí nebo peníze

                   

Až se příště budete v obchodech poohlížet po vánočních rostlinách, nevybírejte si je jen podle vzhledu. Seznamte se i s jejich symbolikou. Díky ní si totiž můžete domů pozvat štěstí nebo třeba radost. A to rozhodně za trochu té námahy při výběru stojí. Vánoční stromek nejlépe v živém provedení je klasikou, ale jaké další zelené krásky bychom si domů měli přinést?

Nejznámější vánoční rostliny u nás

Nabídka obchodů je u nás v tomto ohledu velmi pestrá. A některé rostliny (například jmelí), najdeme i na tržištích. Ale i když (jako snad vše v našem okolí) Vánoce podléhají nejrůznějším trendům, existuje silná „šestice“ rostlin, které budou ve vánočních dekoracích přítomny vždy. A o které jde?

  • vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi)
  • cesmína ostrolistá alias boží strom (Ilex aquifolium)
  • vánoční stromek (obvykle jedle nebo smrk)
  • hvězdník (Amaryllis) neboli rytířská hvězda
  • jmelí bílé (Viscum album)
  • vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)
iZdroj fotografie: Pixabay

Vánoční kaktus představuje dvě legendy

Půvabně kvetoucí vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi) se k nám dostal z Jižní Ameriky. Symbolizuje především hojnost a splněná přání. V Brazílii se říká, že poprvé rozkvetl kvůli jednomu chudému chlapci, který se modlil za zázrak. A bůh mu jako znamení seslal právě květy kaktusu. Druhá legenda hovoří o misionáři z Bolívie, který si však nedokázal získat důvěru místních.

Modlil se proto k Bohu, aby mu dal znamení. A když se následujícího rána probudil, vítali ho domorodci s kvetoucími kaktusy v rukou. Ať už uvěříte kterékoliv variantě, měli byste vědět, že nádherný vánoční kaktus symbolizuje splněná přání. Ale pozor na falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), ten by vám splnění žádných přání dozajista nezaručil.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se starat o vánoční kaktus

Ke své spokojenosti nepotřebuje moc světla a nejvhodnější teplota je pro něj okolo 15 °C. Do klasického panelákové bytu se tedy bohužel spíše nehodí. První tři měsíce v roce, což je v ideálním případě po odkvětu, je třeba nechat rostlinu odpočívat a postavit ji do nevytápěného prostoru. Nesmí nikdy přeschnout.

Cesmína ostrolistá symbolizuje stabilitu

Mnozí lidé si myslí, že právě cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) byla onou kristovou trnovou korunou. Proto jí také někteří říkají boží strom. Ve skutečnosti se její symbolika váže už ke starým Řekům a Římanům. Ti si všimli, že ani po utržení nevadne a darovali si ji proto navzájem jako přání štěstí a dlouhého života. Keltové v ní zase viděli rostlinu, která odhání zlé duchy a přináší sílu a novou naději.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tradice vánočního stromku není příliš dlouhá

Asi nejčastěji se v našich domácnostech objevuje vánoční stromek (obvykle jedle nebo smrk). Ale i když to vypadá, jakoby tu byl odnepaměti, ve skutečnosti se hojněji rozšířil až na počátku 20. století. Vše začalo v 16. století v Německu, kdy si jeden teolog ozdobil stromek doma svíčkami. Inspirovaly ho prý hvězdy, které v lese pozoroval přes větve stromů. Opravdu romantická legenda, co říkáte?

Hvězdník symbolizuje lásku i peníze

Pokud hledáte nevšední rostlinu, která vám o Vánocích ozdobí domov opravdu obrovskými květy, pak vsaďte na hvězdník (Amaryllis) neboli rytířskou hvězdu. Jeho nákup se rozhodně vyplatí, protože v chladnější místnosti dokáže kvést bez problémů i několik týdnů. Je symbolem éterické krásy, ale také bohatství, štěstí a pohody. Uplatní se tedy i jako skvělý dárek pro všechny, které máte rádi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jmelí odkazuje na pohanský zvyk

I když si tradici líbání pod jmelím s červenou větvičkou spojujeme spíše s americkými vánočními svátky, ve skutečnosti používali jmelí bílé (Viscum album) při svých obřadech už staří Řekové a Římané. Do poněkud romantické podoby ho však posunuli až keltští druidové. Právě oni mu přisoudili symboliku plodnosti – ovšem pozor. Aby něco takového fungovalo, muselo by být sklízeno zlatým srpem.

A to se samozřejmě dnes již neděje. Takže pokud se na vás bude někdo snažit uloupit pod jmelím polibek pod pohrůžkou, že se vám jinak stane něco velmi zlého, můžete ho odkázat právě na zlatý srp. Bohužel i dnes se najdou lidé, kteří dokážou původně milou tradici nehezky zneužít. Neuškodí se proto podívat na to, jak vznikla a proč.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vánoční hvězda byla dárkem pro Ježíška

Nevšední vyhlížející pryšec zvaný vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) pochází stejně jako vánoční kaktus z Jižní Ameriky. A odkazuje rovněž na chudé dítě. Hovoří o holčičce jménem Pepita, která byla tak chudá, že nemohla na Vánoce donést do kostela žádný dárek. Zjevil se jí ovšem anděl v podobě starého muže, který jí řekl, že na hodnotě dárku nezáleží. Záleží na tom, aby byl darován od srdce.

Uvila tedy kytičku z polních květin, ale přesto se za ni styděla. Navíc se jí ostatní posmívali, protože na oltář položila jen „plevel.“ A právě tehdy se stal zázrak – chudá kytička se proměnila právě ve vánoční hvězdu. V Mexiku je dodnes tato květina velmi oblíbená a díky svému atraktivnímu vzhledu se dostala i k nám. A rozhodně je to dobře, protože sváteční stůl dokáže ozdobit opravdu skvěle.

Pořizujete si na Vánoce živé květiny nebo vás tato část výzdoby nijak neláká?

Péče o vánoční hvězdu má svá specifika. Naučte se ji pěstovat správně
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články