Talíře se budou jen lesknout, stačí je umýt práškem do pečiva

Prášek do pečiva vám neposlouží jen při přípravě pokrmů. Naopak. Skvělý je i při péči o nádobí – stačí ho jen správně aplikovat.

i Zdroj fotografie: KotPackowy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prášek do pečiva, který je základem kuchyní po celém světě, v sobě skrývá čisticí schopnosti, které mnozí přehlížejí. Ano, ten samý bílý prášek, díky němuž se vaše koláče zvedají a pečivo je nadýchanější, je také účinným čisticím prostředkem na odolné skvrny a matnost, které trápí vaše nádobí, jak informuje web iReceptář.

Krok za krokem k zářivým talířům

Začněte tím, že povrch talířů lehce navlhčíte vodou. Tato vlhkost je nezbytná pro to, aby prášek do pečiva přilnul a působil přesně tak, jak má. Na navlhčené talíře nasypte velké množství kypřicího prášku a pomocí měkké houbičky krouživými pohyby ho jemně vtírejte do talířů. Tímto úkonem se aktivují jeho čisticí vlastnosti, které mu umožní proniknout do všech mikroskopických štěrbin v porcelánu, odstranit špínu a vybělit skvrny.

Nechte prášek do pečiva na talířích působit asi 15 minut. Poté talíře opláchněte teplou vodou a sledujte, jak voda odnáší roky zašlé a vybledlé barvy a zanechává po sobě jen lesk.

Jak vyčistit troubu netradiční ingrediencí – bude jako nová

Jak správně ohřívat jídlo v mikrovlnce: Čím blíže bude talíř ke sklu, tím lépe se jídlo ohřeje

Čisticí pasta z prášku do pečiva

Na mimořádně odolné skvrny si pak připravte hustou pasta z prášku do pečiva a vody, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Tuto pastu naneste na problematická místa a nechte ji působit. Koncentrovaná síla této pasty rozbije i ty nejodolnější skvrny a zajistí, že vaše talíře budou nejen čisté, ale i perfektně zářivé.

Alternativy při absenci prášku do pečiva

Co když však ve vaší kuchyni prášek do pečiva chybí? Nebojte se, protože existují stejně účinné alternativy, které čekají na objevení. Mně se například skvěle osvědčila jedlá soda a citronová šťáva. Sodu použijte stejným způsobem jako prášek do pečiva a místo vody ji napěňte citronovou šťávou. Efekt bude ještě lepší.

Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup na výrobu domácích tablet do myčky. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud nejste se vzhledem svých talířů tak úplně spokojeni, zkuste na ně pro jednou docela jiné čisticí metody – třeba obyčejný prášek do pečiva

Tipy pro myčku nádobí

Při používání myčky nádobí může mít zase velký význam správné umístění talířů, jak upozorňuje web WikiHow. Umístěte je proto tak, aby voda a mycí prostředek mohly volně cirkulovat. Do mycího prostředku v myčce nádobí lze navíc také přidat prášek do pečiva, abyste zvýšili jeho mycí sílu. Jedna lžička obvykle úplně stačí (nasypte ji tam, kam dáváte tabletu).

Jak vybrat nejlepší myčku nádobí

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o nádobí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články