Nálev z vaječných skořápek všechny rostliny báječně vyživí. Jak tekuté hnojivo správně připravit za 4 minuty?

                   

Chemické přípravky sice mají skvělý účinek, ale mohou mít nepříznivý dopad na naše okolí. Mnoho z nich, obzvláště při špatném dávkování, může ublížit hmyzu, ptákům a také rybám. Jestliže chcete být k přírodě šetrní, měli byste začít uvažovat o přírodním hnojení. Výborné je např. tekuté hnojivo ze skořápek od vajec.

Proč právě vaječné skořápky

Jestliže skořápky od vajec vyhodíte jen tak do koše, připravíte své rostliny o významný zdroj živin. Každá z nich totiž obsahuje průměrně 2,2 g vápníku ve formě uhličitanu vápenatého, což je dvakrát více, než kolik potřebuje lidský organismus za den. Dále v nich najdeme mnoho neméně důležitých minerálních látek, mezi něž patří:

  • draslík,
  • fosfor,
  • hořčík,
  • sodík,
  • zinek,
  • mangan,
  • železo
  • a měď.
iZdroj fotografie: Unsplash

Vápníku a draslíku je nejvíc

Všechny výše zmíněné prvky nemálo ovlivňují život rostlin, obzvláště pak vápník. Ten má schopnost měnit půdní reakci (hodnotu pH). Pomůže vám tedy, pokud je vaše půda příliš kyselá a vy chcete pěstovat basifilní květiny nebo plodiny. Dále posiluje buněčnou stěnu a má příznivý vliv na vývoj kořenového systému, což posiluje růst i nadzemních orgánů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším prvkem, který se ve skořápkách vyskytuje v poměrně velkém množství, je draslík. Díky němu rostliny lépe zvládají delší vystavení suchu a kolísajícím teplotám, má velký vliv na barvu a chuť ovoce, hraje podstatnou roli při fotosyntetických aktivitách, zpevňuje buňky ve stoncích a reguluje příjem a rozvod vody rostlinnými pletivy.

Příprava hnojiva je snadná

Přibližně 10–20 vaječných skořápek (podle toho, jakou koncentraci hnojiva potřebujete) očistěte a osušte. Dále je mírně nadrťte, uvařte ve 3 až 4 litrech vody a nechte 24 hodin odpočívat na temném, chladném místě. Tato doba bohatě stačí na uvolnění veškerých živin a jejich rozpuštění v tekutině. Nakonec směs přeceďte a vaše hnojivo bude připravené k použití.

Skořápkový nálev můžete použít ke hnojení rostlin jak pokojových, tak venkovních. Dejte jen pozor na to, aby nebyly kyselomilné. Těm byste totiž mohli ublížit. Pro venkovní květiny a plodiny je doporučené množství hnojiva připraveného ze 4 až 5 skořápek a pro ty doma ze 2 až 3 (nezapomeňte dodržet správný poměr s vodou). V období vegetace rostliny hnojte každý druhý týden.

Znáte i jiná přírodní hnojiva, která mají tak skvělé výsledky?

Chcete loupat vejce co nejefektivněji? Vyzkoušejte tento jednoduchý trik!
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články