Jednoduchý test ukáže, zda jsou na vaší zahradě klíšťata. Do pěti minut budete mít jasno

                   

Na našich zahradách se nejčastěji vyskytuje klíště obecné (Ixodes ricinus), ovšem paraziticky žijících roztočů najdeme v ČR více. A jak se přesvědčit, zda se vyskytují i ve vašem trávníku? Ukážeme vám, jak udělat jednoduchý test. Budete k tomu potřebovat jen bílé tričko a trochu tělesného cvičení.

Klíšťata láká vůně potu, využijte toho

Traduje se, že do lesa bychom měli vždy nosit co nejsvětlejší oblečení, které údajně klíšťata odrazuje. To bohužel není pravda. Tito parazité na barvu nijak nereagují, zajímá je pouze náš tělesný pach. Výhoda světlých textilií tkví tak výhradně v tom, že na nich tyto nežádoucí návštěvníky snáze odhalíme. A tentýž efekt využijeme i na zahradě.

iZdroj fotografie: Maxpixel

Ovšem čistě vyprané tričko by nám nepomohlo. Naopak. Je nutné se v něm dobře zpotit, takže si ho oblékněte třeba na cvičení. Máte hotovo? Pak ho jednoduše přetáhněte přes nízký keř nebo položte do vysoké trávy. Klíšťata nejčastěji číhají ve výšce 1,5 metru. A pokud je jimi naše zahrada zamořená, najdete první exempláře na oblečení do pěti minut. V takovém případě je vhodné zakročit.

Jak vypudit klíšťata ze zahrady? Vsaďte na bylinky

Náš pot těmto parazitům voní, ovšem u mnohých bylinek to neplatí. Klíšťata tak odežene třeba levandule (Lavandula), tymián (Thymus), máta (Mentha) nebo rozmarýn (Rosmarinus) či oregano (Origanum). Patříte-li spíše mezi fanoušky květin, pak si pořiďte chryzantémy (Chrysanthemum) a muškáty (Pelargonium). A milovníci přírodní lékárny pak jistě ocení i pelyněk (Artemisia), který jim pomůže i se zažívacími problémy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když se klíště zakousne, odstraňte ho co nejdříve

I přes všechnu péči se leckdy klíšťat zcela nezbavíme. A co dělat ve chvíli, kdy na sobě nějaké objevíte? Hlavně na nic nečekejte a vytáhněte je. Minimalizujete tak riziko přenosu nejrůznějších nemocí. U nás jde zejména o lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Nejlépe si poradíte se speciálními nástroji z lékárny, ale pokud je nemáte po ruce, vsaďte na osvědčený trik našich babiček.

Jak vytáhnout klíště? Zbavte se mýtů, které mohou mít vliv na vaše zdraví

Jednoduše nasliňte nebo jinak navlhčete kousek textilie a klíště z rány doslova vytřete. Netlačte, jen vytrvale opakujte jemné krouživé pohyby. Ty mu budou natolik nepříjemné, že se brzy samo pustí. Ránu poté ošetřete dezinfekcí. Ovšem jestliže na sobě poté zpozorujete příznaky podobné chřipce, měli byste raději ihned kontaktovat svého lékaře. Může jít o první varování před některou z výše zmíněných nemocí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články