100+1 důvodů, proč nikdy nevyhodit banánovou slupku do koše. Má nenahraditelné účinky na rostliny, květiny i ovoce a zeleninu na zahradě

                   

Banán je velmi bohatý na živiny. Najdeme v něm mimo jiné vitamíny C a E a také vitamín B6. A pyšní se také vysokým obsahem železa a dalších látek – mimo jiné draslík, pektin, kyselinu jablečnou a prospěšné enzymy. To vše pomáhá rostlinám lépe růst a kvést. Mohlo by samozřejmě stačit vhodit k jejich kořenům slupku od zkonzumovaného ovoce, ale výroba hnojiva bude mnohem lepší.

Jak na přípravu hnojiva z banánu

Celý postup je velmi jednoduchý. Vezměte slupku z jednoho banánu. Pamatujte si, že čím bude zralejší, tím bude hnojivo z ní pro vaši zahradu lepší. Ovšem v tomto ohledu to nepřežeňte – nesmí na sobě mít hnědé nebo černé skvrny, které značí hnilobu. Jakmile budete mít vhodnou slupku, nakrájejte ji na kousky.

Pokud nejde o bio banán, pak ji předtím ještě omyjte. Po tomto úkonu ji vložte ji do litrové sklenice a zalijte vodou. Dobře uzavřete a ponechte přes noc dobře vylouhovat. Nakonec přeceďte. Pamatujte si, že čím déle budete slupku louhovat, tím větší sladké lákadlo pro všechny mouchy a mušky v okolí vám vznikne. 12 hodin louhování bohatě stačí.

Jak používat hnojivo z banánu

A co si počít nyní? Po této době slupky jednoduše vyhoďte a hotové hnojivo použijte jako obvykle. Své květiny a zeleninu s ním můžete zalévat jednou za 14 dní. A čím víc slupek nasbíráte, tím větší část zahrady můžete s jeho pomocí pohnojit. Hodí se na všechny plodiny v zahradě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení pokojových rostlin banánem

Ovšem pokud chcete takto hnojit interiérové rostliny, jako jsou například orchideje, pak v dávkování raději trochu „uberte.“ Ke každé pokojové rostlině středního vzrůstu budete potřebovat 8 lžic tohoto hnojiva. Nikdy však toto hnojivo nenalévejte na suchý substrát – předtím ho jemně zavlažte. To zabrání poškození citlivých kořenů a zároveň zefektivní vstřebávání účinných látek. Rostliny hnojte každých 14 dní během vegetační sezóny.

A jak své pokojové rostliny hnojíte s ohledem na jejich krásu vy?

Naučte se také, jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články