100+1 důvodů, proč nikdy nevyhodit banánovou slupku do koše. Má nenahraditelné účinky na rostliny, květiny i ovoce a zeleninu na zahradě

                   

Banán je velmi bohatý na živiny. Najdeme v něm mimo jiné vitamíny C a E a také vitamín B6. A pyšní se také vysokým obsahem železa a dalších látek – mimo jiné draslík, pektin, kyselinu jablečnou a prospěšné enzymy. To vše pomáhá rostlinám lépe růst a kvést. Mohlo by samozřejmě stačit vhodit k jejich kořenům slupku od zkonzumovaného ovoce, ale výroba hnojiva bude mnohem lepší.

Jak na přípravu hnojiva z banánu

Celý postup je velmi jednoduchý. Vezměte slupku z jednoho banánu. Pamatujte si, že čím bude zralejší, tím bude hnojivo z ní pro vaši zahradu lepší. Ovšem v tomto ohledu to nepřežeňte – nesmí na sobě mít hnědé nebo černé skvrny, které značí hnilobu. Jakmile budete mít vhodnou slupku, nakrájejte ji na kousky.

Pokud nejde o bio banán, pak ji předtím ještě omyjte. Po tomto úkonu ji vložte ji do litrové sklenice a zalijte vodou. Dobře uzavřete a ponechte přes noc dobře vylouhovat. Nakonec přeceďte. Pamatujte si, že čím déle budete slupku louhovat, tím větší sladké lákadlo pro všechny mouchy a mušky v okolí vám vznikne. 12 hodin louhování bohatě stačí.

Jak používat hnojivo z banánu

A co si počít nyní? Po této době slupky jednoduše vyhoďte a hotové hnojivo použijte jako obvykle. Své květiny a zeleninu s ním můžete zalévat jednou za 14 dní. A čím víc slupek nasbíráte, tím větší část zahrady můžete s jeho pomocí pohnojit. Hodí se na všechny plodiny v zahradě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení pokojových rostlin banánem

Ovšem pokud chcete takto hnojit interiérové rostliny, jako jsou například orchideje, pak v dávkování raději trochu „uberte.“ Ke každé pokojové rostlině středního vzrůstu budete potřebovat 8 lžic tohoto hnojiva. Nikdy však toto hnojivo nenalévejte na suchý substrát – předtím ho jemně zavlažte. To zabrání poškození citlivých kořenů a zároveň zefektivní vstřebávání účinných látek. Rostliny hnojte každých 14 dní během vegetační sezóny.

A jak své pokojové rostliny hnojíte s ohledem na jejich krásu vy?

Naučte se také, jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články