Vánoční úklid se pomalu blíží: Pomohou tipy a fígle našich babiček, které ušetří nejen čas, ale i peníze

Úklid celého bytu je část záležitostí mnoha dní a započítat je třeba i finance vynaložené na čisticí prostředky. Vše si však lze usnadnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Úklid celé domácnosti rozhodně není úkolem, na který byste se těšili. To samozřejmě platí i pro i vánoční úklid, kdy musí být naprosto vše perfektní. Ovšem díky pomoci mnoha přírodních prostředků si lze ušetřit mnoho času i námahy. I obyčejná jedlá soda nebo třeba citronová šťáva totiž mohou při správném použití vykonat doslova zázraky. A jak je správně použít?

Prášek do pečiva jako univerzální pomocník

Prášek do pečiva se hodí k vyčištění všech mastných povrchů s odolnou špínou. Jednoduše smíchejte balíček kypřicího prášku se 2–3 lžícemi vody a naneste na znečištěné místo. Směs na troubě nechte působit alespoň po dobu 2–3 hodin. Poté všechny nečistoty otřete jarovou vodou a dosucha vysušte papírovými ubrousky.

Peroxid vodíku nepatří jen do domácí lékárny

Univerzálním pomocníkem je i peroxid vodíku, který perfektně bělí. Použít ho můžete třeba v čisticí směsi do toalety.

Tři ingredience pro vyčištění toalety

 • 1,5 litru vody
 • 100 ml peroxidu vodíku
 • 50 ml amoniaku

Vše smíchejte, naneste na stěny toalety a po hodině působení opláchněte

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Freepik

Univerzální čisticí prostředek ze sody

I jedlá soda pomůže s úklidem na mnoha frontách. A jak ji použít? Do rozprašovače nalijte 1,25 dl tekutého mýdla, 1,25 dl vody a 2 lžíce octa. Vše dobře promíchejte, a nakonec do roztoku nasypte 350 gramů jedlé sody. Po protřepání použijte jako čistič.

Ocet je skvělý na koupelnu

Roztok pro vyčištění spár v koupelně připravíte jen s pomocí docela obyčejného a levného pomocníka – octa. Potřebovat budete kromě něj ještě vodu a esenciální citronový olej. A jak vše připravit? Jeden šálek vody smíchejte se stejným množstvím octa a pro lepší vůni při úklidu ještě přikápněte 10 kapek esenciálního citronového oleje. Uvidíte, jak účinný prostředek získáte.

I olej poslouží při úklidu

Pokud máte po ruce ten lněný, můžete si připravit domácí přípravek na čištění nábytku. Skládá se z těchto ingrediencí:

 • 3 lžíce lněného oleje,
 • 3 lžíce pšeničných otrub
 • a 3 lžíce terpentýnu.

Nábytek s jeho pomocí vyčistíte, a zároveň opravíte drobné škrábance a vrátíte mu lesk.

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Depositphotos

Vinný ocet vybělí prádlo

Pokud hledáte účinnou směs pro praní bílého prádla, pak si protentokrát vezměte k ruce vinný ocet. Potřebovat budete jednu polévkovou lžíci bílého vinného octa a jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Tyto přísady smíchejte v misce a vytvořte pastu. Tu pak naneste na oblečení a po hodině vyperte běžným způsobem. Vinný ocet lze nahradit i kvasným nebo peroxidem vodíku.

Na domácí bělení oblečení se hodí i tato směs:

 • 120 g jedlé sody
 • 1 polévková lžíce soli
 • 250 ml bílého octa
 • 500 ml teplé vody
 • 1 polévková lžíce peroxidu vodíku

Opět stačí vše smíchat a nanést na textilie

Zbytky alkoholu odstraní mastnotu

Pokud máte v lahvi zbytek tvrdého alkoholu, o který už nikdo nestojí, vyrobte z něj čistič. Budete potřebovat dvě lžíce octa jako základ. Toto množství smíchejte s dvěma lžícemi alkoholu, a to vše nařeďte 400 ml vody. Nakonec tohoto nového úklidového pomocníka přelijte do rozprašovače a použijte pro vyčištění mastných míst.

Jaké úklidové triky používáte při péči o domácnost vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články