Češi si občas pletou záchod s odpadkovým košem. Kapesníky nebo zbytky z kuchyně nadělají velkou škodu

Do toalety se často splachují o věci, které do ní nepatří. Zjistěte, prč to nedělat třeba s papírovými kapesníky nebo olejem na smažení.

i Zdroj fotografie: Sanders / Clarkkent1234 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spláchnutím do toalety se zaručeně a nenávratně zbavíme všeho nechtěného. Je to nejrychlejší způsob, jak zatočit například se zbytky z kuchyně a s podobnými věcmi, které nechcete nechávat v odpadkovém koši. Na co si ale dávat pozor a čeho se vyvarovat a do toalety raději nevhazovat? V některých případech riskujete i její poškození a následnou výměnu či drahou opravu.  

Nebezpečné zbytky z kuchyně

Mezi nejběžnější věcí, které se vyhazují do záchodu, patří do zajisté zbytky z kuchyně. Nedojedky rychle a bez práce zmizí a kuchyň pak neohrozí například nechtěným zápachem. Je to ale nejlepší nápad? Zbytky potravin, mastnota z polévky, to vše může uvíznout v potrubí, a následně ho ucpat. Pokud nechcete trávit večer opravou ucpané toalety tak příště zbytky z kuchyně vyhoďte určitě nejlépe do venkovní popelnice.  

Kam s použitým olejem

Stejný problém jako zbytky z kuchyně představuje u toalety i olej na smažení z fritézy nebo z pánve. Vypadá to jako bezpečná a snadná varianta, jak s olejem naložit, ale opak bývá pravdou. Olej v kombinaci s vodou vaše potrubí snadno zanese a návštěva instalatéra je tak nevyhnutelná. Nejlepší způsob, jak se zbavit oleje, je sbírat ho do samostatné nádoby a zbavit se ho na k tomu určeném místě.  

koupelna zachodová mísa iZdroj fotografie: Pexels

Pozor na chemii v toaletě

Další z věcí, které by měly zůstat raději „nespláchnuté” je zcela určitě bělidlo. Někteří lidé ho sice používají jako čistič toalety, ale ideální to není. Ve spojení s jinými látkami v odpadu může dojít k různým chemickým reakcím, při nichž často dochází k uvolnění toxických plynů, které mohou být nebezpečné při vdechnutí. Pro čištění toalety je proto nejlepší používat jen chemikálie speciálně k tomu určené.  

Není papír jako papír

Rýma občas potrápí každého z nás. Snadno se tak stane, že bude potřeba se vysmrkat přímo v koupelně. Co ale s použitým kapesníkem? Přímo vedle je toaleta, tak proč kapesník nehodit tam. Z hlediska životnosti vašeho potrubí to není nejlepší nápad. Papírové kapesníky sice vypadají podobně jako toaletní papír, ale složení mají opravdu jiné a ve vodě se nerozpouští. Mohou se nalepit na usazeninu v potrubí a nadělat pěknou paseku.  

Náplasti patří do koše

Ze stejného důvodu jako papírové kapesníky není nejvhodnější vhazovat do potrubí ani náplasti. V toaletě se nerozpustí a v potrubí dělají velkou neplechu. Můžou tam uvíznout, způsobit tak překážky a problém je na světě. Než tedy něco vhodíte do toalety, je dobré se zamyslet nad důsledky, a nezadělat si tak na problém, jehož řešení bude vyžadovat mnohem více času, než dojít s odpadem do popelnice.  

Co běžně házíte do toalety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články