Je topení krbovými kamny skutečně tak ekologické a výkonné, jak se o něm povídá? Porovnali jsme všechna pro a proti

                   

Mnozí lidé si stále ještě myslí, že je vytápění krbovými kamny vhodné jen pro malé místnosti. Ovšem není to pravda. V dnešní době je nabídka v oblasti krbů a další obdobné topné techniky extrémně široká. Není tedy problém navzájem kombinovat více způsobů vytápění, abychom dosáhli tepelného komfortu kdekoliv v domě. Krbová kamna totiž snadno napojíte na ohřev teplé vody apod. a nejste tedy omezeni jen dosahem jejich sálavého efektu.

Ekologie? Ne vždy je to pravda

Jako první se podívejme na otevřené spalovací krby. Ty se pro vytápění větších prostor příliš nedoporučují, a to především kvůli jejich nízké účinnosti. Nezapomeňte také na to, že žhavé uhlíky mohou pronikat do obytného prostoru a pořízení tohoto otopného vybavení se tedy neobejde bez nákupu odpovídající podložky. Pokud tedy budete chtít zvolit výkonnější a bezpečnější ekologické vytápění, pořiďte si uzavřený krb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krb nebo kachlová kamna

Topení v krbu je velmi v módě, ovšem na přední místo v prodejních žebříčcích se derou stále více i kachlová kamna. A proč tomu tak je? Stačí si oba typy topidel jednoduše porovnat. Dalším důležitým aspektem ekologičnosti a efektivnosti topidla je materiál ohřívače. Všeobecně platí, že krby vydávají teplo velmi rychle. Není tedy nutné dlouho čekat, než se z jejich útrob teplo uvolní. Ovšem jedním dechem je třeba říct, že i jejich schopnost zadržování tepla je nízká.

Když tedy oheň v kamnech vyhasne (například v noci), rychle vychladnou. Kachlová kamna sice potřebují delší dobu k tomu, než se zahřejí, ovšem následně dokážou sálat ještě mnoho hodin poté, co v jejich útrobách vyhasl poslední plamínek dřeva nebo uhlí. Budete se však muset smířit s tím, že cena za jejich pořízení je leckdy i několikanásobně vyšší než v případě obyčejných krbových kamen. Jde však o investici, která se vám brzy vrátí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekologičnost krbových kamen

Mnoho lidí si myslí, že pokud investuje do tohoto způsobu vytápění, bude jejich ekologickým aktivitám učiněno zadost. Bohužel to není vždy tak úplně pravda. To platí především ve chvíli, kdy se snažíme ušetřit a spalujeme v jejich útrobách něco, co nemáme. Dalším kamenem úrazu je také účinnost – pokud výkon kamen při nákupu zbytečně naddimenzujeme (nebo naopak), nedosáhnou nikdy optimálního spalování.

To pak s sebou přináší samozřejmě problémy v podobě neoptimální spotřeby množství paliva. Jejich provoz se vám tedy velmi rychleji prodraží. Tento nedostatek mohou částečně vykompenzovat modely s automatickým přikládáním. Ty si často řídí množství spalovaného dřeva, uhlí nebo pelet samy, například na základě ekvitermního měření teploty. V místnostech tak budete mít vždy optimální teplotu a to za minimální náklady.

Uvažujete o pořízení krbových kamen nebo dáváte přednost standardnímu způsobu vytápění?

Zjistěte, jak na správný výběr peletových kamen a seznamte se s užitečnými tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články