Trávu a plevel nevyhazovat, na zahradě poslouží jako efektivní hnojivo

Pokud jste právě odplevelili záhonky nebo posekali trávu, určitě hned nemiřte k popelnici s bioodpadem. Poslouží vám jinak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelné hnojení je pro každou zahradu zcela nezbytné. Nejvíce jí ovšem svědčí to, které lze vyrobit z domácích prostředků. Zkuste proto pro jednou plevel a posekanou trávu nevyhazovat a místo toho si z nich vyrobit velmi účinné a především levné hnojivo. Jeho výhody jsou podobné jako u hnoje

Co budete k výrobě potřebovat

Pro výrobu tohoto skvělého vyživovacího prostředku potřebujete pouze tři ingredience:

  • vodu,
  • plevel z vašeho dvora
  • a hrst dusíkatých hnojiv pro zlepšení fermentace.

Pokud si navíc pro přípravu hnojiva připravíte 200litrový sud, získáte výživu pro svou zahradu na celé léto.

Jaký plevel nejlépe použít

Travní hnojivo se používá pro kapalné hnojení rostlin. Nálev získaný fermentací různých druhů plevelů ve vodě je u zahradníků oblíben zejména pro svou jednoduchost, bezpečnost, optimální asimilaci a rychlý účinek. Kromě hnojení rostlin má toto zelené hnojivo několik dalších rolí. Díky své vůni odpuzuje škůdce, láká žížaly a vytváří kyselé prostředí škodlivé pro patogenní houby. Jeho vlastnosti závisí na rostlinách použitých k jeho přípravě. Pro získání hnojiva s vysokým obsahem dusíku se doporučuje použít kopřivy, jetel a luštěniny (hrách, fazole, lupina).

Hodí se i vratič nebo třeba ptačinec. A samozřejmě různé druhy trávy. Kopřivový nálev je vhodný téměř pro všechny druhy zeleniny (kromě luštěnin, cibule a česneku). Pro plodiny, které vyžadují draslík (rajčata, okurky, fazole), se používá hnojivo z vratiče. Tato rostlina obsahuje více draslíku než hnůj a téměř tolik fosforu. K získání nálevu bohatého na fosfor a draslík můžete použít i plevel s dlouhými kůlovými kořeny, jako je pampeliška, šťovík a přeslička. Nedoporučuje se však používat listy a větve ze stromů, zejména javoru, břízy a kaštanu.

Za neudržovanou zeleň hrozí pokuta až 30 000 Kč – vyhněte se jí iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výrobu hnojiva z plevele

Naplňte polovinu nádoby vybranými rostlinami: velké druhy nasekejte na 10 až 15 cm dlouhé kousky. Pro fermentaci použijte libovolně velkou plastovou nádobu, protože kov může při tomto procesu reagovat a vytvářet sloučeniny, které jsou pro rostliny škodlivé. Plevel zalijte teplou vodou (ohřátou na slunci), ale nádobu nenaplňujte úplně. Mějte na paměti, že roztok bude kvasit. Pro urychlení procesu přidejte lopatu hnoje nebo jiného hnojiva s vysokým obsahem dusíku.

Aby plevel nevyplaval na povrch, zatižte ho vhodným závažím, například cihlou. Nádobu také částečně zakryjte víkem. Za občasného promíchání nechte plevel louhovat 1,5 až 2 týdny, dokud proces fermentace neskončí. Připravte se ovšem na to, že během celého procesu se okolo sudu rozšíří nepříjemný zápach. Jakmile pěna na povrchu zmizí, všechny listy zkapalní a roztok získá nahnědlý odstín, je vaše hnojivo hotové. A jak ho použít?

Tráva a plevel nevyhazovat poslouží jako efektivní hnojivo iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnojit roztokem z plevele

Toto kapalné hnojivo obsahuje velké množství dusíku. Dusík je rozhodující během počáteční růstové fáze rostlin, kdy se vyvíjejí jejich vegetativní části (stonky, listy a výhonky). Proto je nejlepší takové hnojení aplikovat na začátku léta. Před použitím je nutné roztok důkladně promíchat a přecedit. Poté ho nařeďte odstátou vodou v poměru 1:10.

Rostliny zalévejte zředěným roztokem jako při běžném zavlažování – například 500 ml hnojiva na jednu sazenici okurky se 2 až 3 listy, 1,5 až 2 litry na vzrostlou sazenici jahodníku nebo kbelík na strom. Opakujte každých 14 dní až do fáze vývoje plodů. A vyrobit si můžete i domácí jíchu z kopřivy (kopřiva dvoudomá Urtica dioica nebo kopřiva žahavka Urtica urens).

Jak svou zahradu hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články