Proč na smeták dávat igelitový pytlík: Pro jednoduché odstraňování nečistot, menší námahu a jeho snadnější čištění

Smeták patří mezi nezbytné úklidové pomocníky v domácnosti. Abyste však neměli příliš práce s jeho údržbou, použijte pytlík.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Produkce odpadků je stejně stará jako lidstvo samo. Nejspíš vás tedy nepřekvapí, že se historie smetáků datuje až do antického Řecka a Říma, kde se dokonce používaly už i první koše na odpadky (byť zdaleka nebyly tak rozšířeny jako dnes – a to zejména na ulicích). Jedna věc se však ke smetákům pojí stále – snadno se znečišťují. A jak tomu zabránit?

Proč nasazovat igelitový pytlík na smeták

Náprava toho stavu je naštěstí opravdu snadná. Pokud totiž na smeták nasadíte tenký igelitový pytlík a připevníte ho k rukojeti gumičkou, pak okamžitě zabráníte znečišťování štětin. Jeho funkčnost přitom nebude nijak omezena – ba právě naopak. Elektrostatické napětí může dokonce k igelitu přitáhnout i menší částečky prachu, které by se jinak zametaly jen obtížně. Po použití stačí sáček opatrně vyhodit do koše a máte hotovo.

Jak vyčistit starý smeták

Odstraňte veškeré nečistoty, které lze ze štětin vybrat rukou. Poté nalijte do nádoby vodu a přidejte mýdlo nebo saponát. Smeták pečlivě omývejte, dokud nejsou všechny nečistoty odstraněny. Poté ho opláchněte čistou vodou. Po této proceduře pověste smeták na suché místo a nechte ho uschnout, než ho použijete znovu.

A jak smeták dezinfikovat? Můžete použít vodu a octový roztok (1 díl octa na 3 díly vody) nebo roztok sody bikarbony a vody. Smeták namočte do roztoku na 10 až 15 minut, poté ho opláchněte čistou vodou a vysušte.

i

Správná technika zametání ušetří námahu

Hodit by se vám mohlo také pár triků, které mohou s efektivním odstraňováním nečistot z podlahy skvěle pomoci. Před začátkem zametání je nutné připravit místnost, tj. odstranit z podlahy všechny předměty, které by mohly být při zametání překážkou. Dále je nutné prostor rozdělit na menší části a postupně je zametat.

Zametání by mělo probíhat od okraje místnosti směrem do středu. Rukojeť smetáku by přitom měla být ve výšce pasu a držena co nejblíže k tělu. Správná technika uklízení vám umožní efektivně a rychle vyčistit podlahu a zároveň šetří vaše zápěstí a ramena.

Proč nasazovat igelitový pytlík na smeták? Tento návod vám to jasně vysvětlí

Jaké triky pro efektivní úklid domácnosti používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články