Potravinářská folie má vlastnosti, o kterých nejspíš ani nevíte. Stačí pár vteřin a dokáže značně uspořit čas při úklidu

Čištění domácích spotřebičů od námrazy nebo různých nečistot nemusí být zdlouhavé, stačí si pomoci malým trikem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Milad Mosapooor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jeden prostý trik vám pomůže značně zkrátit čas, který běžně trávíte úklidem své lednice nebo mrazáku. Na jeho aplikaci vám bude stačit pár vteřin, a přitom vám může opravdu významně pomoci. Potřebovat budete jen jednu pomůcku, kterou najdete doma. Jde o potravinářskou fólii, která se běžně používá při lepším a efektivnějším uchovávání jídla. Na její další možné druhy využití se však často zapomíná, a to je rozhodně velká škoda. A jak to tedy napravit?

Jak využít fólii při čištění lednice

Také jen neradi stále dokola myjete police v lednici? Jde o opravdu důležitý krok. Právě na nich se totiž usazují mnohé nečistoty, které způsobují nepříjemný zápach, jež se často line z lednice. Vyjímání šuplíků a poliček a jejich drhnutí je však pracné a zabírá dost času. A jak si údržbu lednice zkrátit na minimum? Jednoduše tyto části pečlivě omotejte potravinovou fólií. Při příštím úklidu její vrstvu jednoduše sundáte, police opláchnete vodou a přidáte další vrstvu. Úklid budete mít hotový za polovinu času.

Na mrazák použijte glycerin

A jak bojovat s úpornou námrazou v mrazáku? Jednoduše všechny jeho části potřete velmi tenkou vrstvou glycerinu nebo oleje. Tím zabráníte nehezké námraze a ušetříte si tak čas při následném odmrazování. I to však lze provést velmi efektivně. V den D vypněte spotřebič, ideálně ho vytáhněte ze zásuvky. Potraviny přendejte do jiného mrazáku, chladících boxů nebo pokud nemáte ani jedno, zabalte je do novin, naskládejte do igelitových tašek a pak všechno pohromadě zabalte do peřiny či několika dek.

Pár hodin také vydrží zcela zmrzlé. Potraviny z chladničky dejte alespoň do chladné spíže. Šuplíky nebo plata vyndejte a umyjte vodou se saponátem. Na dno mrazničky dejte velký pekáč, pokud neobsáhne celý prostor, o patro výš dejte druhý, tak aby oba prostor vykrývaly. Před spotřebič a částečně pod něj zastrkejte savé hadry, jinak budete mít v kuchyni potopu. Dvířka nechce zcela otevřená, aby dovnitř mohl proudit teplý vzduch z místnosti.

Pravidelná údržba mrazáku iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak dotáhnout odmrazení do konce

Průběžně kontrolujte stav vody v pekáčích a vylévejte ji, hadry měňte. Po odstranění veškeré námrazy vnitřek vymyjte octovou vodou nebo saponátem, vytřete do sucha, vložte zpět šuplíky a spotřebič zapněte. Nechte ho namrazit na -18 °C, pak naplňte šuplíky potravinami a vložte zpět do mrazničky.

Právě ve fázi před doplněním potravin se vyplatí vytřít mrazničku glycerinem nebo olejem. Stačí však velmi tenká vrstva. Obojí si jednoduše naneste na houbičku nebo textilii z mikrovlákna a mrazák pečlivě vytřete. Poté už nemusíte na nic čekat a potraviny můžete do jeho útrob vrátit okamžitě. Uvidíte, že vás brzy vytvořená námraza ani další obtíže už nikdy trápit nebudou.

Jaké jsou vaše triky při údržbě mrazáku či lednice?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články