Jak mýdlo dokáže pomoci v domácnosti: Funguje jako repelent, odrazuje hmyz a chrání rostliny před plísní

Tuhé mýdlo je dostupným, ekologickým a velmi efektivním pomocníkem v domácnosti. Pomůže vám zbavit se plísně či hmyzu a díky němu bude vaše prádlo voňavější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tuhé mýdlo koupíte v každém malém i větším obchodě či v drogerii za pár kaček a zdaleka jej nemusíte používat pouze na mytí rukou. V dnešní době jsou tuhá mýdla i ručně vyráběná s různými příměsemi ve formě bylinek, nebo esenciálních olejů, a svým zajímavým tvarem a prolisem mohou plnit dekorativní funkci v koupelně, nebo je to i vhodná maličkost jako dárek pro radost. Znáte ale i jeho další využití?

Tuhé mýdlo jako účinný prostředek pro boj s hmyzem

Je to až překvapující, ale otravného hmyzu se opravdu můžete zbavit (nebo jej alespoň eliminovat na minimum) využitím mýdlových hoblin.

Nasypte hoblinky do koše či na parapet

Stačí nastrouhat trochu mýdla na struhadle a vsypat do koše s odpadky či položit na parapet a zbavíte se tak otravných much. Na parapetu jej můžete umístit do misky či jiné vhodné nádoby, aby to působilo více esteticky. A samozřejmě pak nebudete muset uklízet nepořádek.

Mýdlová voda, mšice iZdroj fotografie: Piqsels

Repelent či ochrana květin před škůdci

Proč utrácet za drahé repelenty? Jde to i přírodní cestou, postačí dát do rozprašovače trochu nastrouhaného mýdla, protřepat a aplikovat na kůži a oblečení. Obdobně můžete použít i na rostliny a poskytnout jim tak ochranu před mšicemi. Případně vyberte pěknou dózu, kterou napustíte vodou s rozpuštěným mýdlem a umístíte ji na balkon či terasu. Vůně mýdla je pro nás příjemná, ale na hmyz funguje přesně opačně.

Poradí si i se štípancem

Obzvláště v letních měsících hrozí poštípání hmyzem. Od bolesti si ulevíte přiložením ručníku s mýdlovou vodou. Následně opláchněte pod vodou.

Použití mýdla proti plísni

Pokud si nevíte rady s plísní, která napadla vaše rostliny, i tady pomůže tuhé mýdlo. Postačí květinu na pár chvil namočit do mýdlové vody a díky antibakteriálním účinkům vás zbaví plísně raz dva.

Mýdlová voda, úklid iZdroj fotografie: Picjumbo

Praní prádla a další využití v domácnosti

Tuhé mýdlo je využíváno na praní prádla odpradávna, a to pro jeho příjemnou vůni a dezinfekční účinky. Nachystejte si malý ručník, který navlhčete vodou z rozprašovače a z obou stran potřete mýdlem na praní. Přidejte k prádlu do bubnu pračky. Pokud je prádlo hodně zašpiněné, tak doplňte o lžíci klasického pracího prostředku společně s lžící soli.

Případně je zde ještě druhý způsob, který můžete u praní prádla uplatnit, a to nastrouháním 2 lžic mýdla, které vložíte do ponožky, zavážete a perete jako obyčejně. Mýdlo se postupně uvolňuje a prádlo je potom krásně čisté a voňavé. Tuhé mýdlo je využíváno i proti šatním molům. Stačí umístit kostku mýdla do skříně či zabaleného cestovního zavazadla.

Další využití tuhého mýdla

Pokud bojujete se zamlženým zrcadlem či brýlemi, existuje jednoduchý trik. Sklo dobře vyčistěte, usušte a následně naneste mýdlo na celý povrch. Utěrkou dobře vyleštěte a tento problém už vás trápit nebude. Dobře poslouží i třeba pokud vás tlačí nové boty, které stačí potřít mýdlem a kůže tak změkne.

Tuhé mýdlo jako pomocník v domácnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Chcete jednoduše sundat tapety? Aplikujte mýdlovou vodu a ušetří vám tak spoustu času. Mýdlová voda poslouží i při odstranění nevzhledných koleček od nápojů na nábytku, na dveře, které se zasekávají či vržou, zde stačí nanést na panty, či proti usazování sazí na pánvi. Pánev před použitím postříkejte mýdlovou vodou a dobře otřete.

Jakým způsobem doma využíváte tuhé mýdlo?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články