Otvor v umyvadle pod kohoutkem má zásadní roli: Musí se pravidelně čistit, jeho zanedbání způsobuje obrovské škody a silný zápach

Druhý otvor v umyvadle má svou důležitou funkci. Aby dobře sloužil, je třeba ho pravidelně a především správně čistit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O umyvadlo je třeba se řádně starat, jinak bude ohrožena hygiena vaší koupelny. Obvykle se při úklidu zaměřujeme pouze na odtok, jenže stejná pozornost by měla být věnována i druhému odtokovému otvoru. Je to opravdu důležité.

Druhý odtokový otvor v umyvadle

Pokud do umyvadla často napouštíte vodu, pak jste nejspíše funkci tohoto otvoru už dávno odhalili. Slouží totiž k odvedení přebytečné tekutiny, čímž vás chrání před vyplavením koupelny. Obvykle se však tento otvor příliš často nepoužívá, a tak se v něm mohou usazovat nejrůznější nečistoty. Právě proto je třeba ho udržovat stejně pečlivě jako běžný odtok umyvadla.

Jak vyčistit odtok u umyvadla

V odtoku se může držet mnoho špíny, a dokonce i hmyz, protože tímto místem voda neprotéká tak často, jak by bylo třeba. Co tedy pro jeho čištění použít? Doporučujeme vsadit na lidové prostředky. Jsou netoxické a ve většině případů umožňují poměrně účinně odstranit všechny nečistoty i ucpávky. Druhý odtokový otvor totiž nemá žádné sítko pro filtraci nečistot, takže se může snadno ucpat.

Naštěstí ho vyčistíte solným roztokem. Stačí rozpustit několik polévkových lžic soli ve sklenici teplé vody, a poté roztok nalít do odpadu. Chvíli vyčkejte a následně do umyvadla pusťte asi na minutu vodu, která pomůže všechny nečistoty odplavit. Nakonec ho můžete dodatečně ještě vyčistit zvonem. Tím si výsledek skvěle pojistíte.

iZdroj fotografie: Piqsels

Pomůže i ocet a soda

Druhý odtokový odpad v umyvadle vyčistíte efektivně i pomocí jedlé sody a octa. Nejprve do odtokového otvoru nasypte několik lžic jedlé sody. Poté si vezměte k ruce ocet a otvor ucpěte nějakou vhodnou zátkou (například smotaným ručníkem). Stejnou proceduru zopakujte i u běžného odtoku. V důsledku chemické reakce octa se sodou vzniká pěna, která dokáže ucpaný nebo zanesený odtok rychle a účinně vyčistit.

Další tipy pro čištění odtoku

Pokud je vaším problémem ucpaný odtok v kuchyňském dřezu, do kterého se (byť nechtěně) občas dostane i kuchyňský tuk, lze ho snadno vyčistit obdobnou čistící směsí s octem a sodou, avšak navrch ještě s přídavkem běžného pracího prášku. Sypký prášek na praní smíchejte se sodou ve stejném poměru a nalijte do odpadu.

Jakmile budete mít hotovo, přilijte ocet a vše nechte působit asi 20 minut. Poté odtok ve dřezu dobře opláchněte horkou vodou (nejlépe z rychlovarné konvice) a máte hotovo. Jde mnohdy o účinnější řešení než v případě nejrůznějších čisticích přípravků. Výsledky uvidíte sami.

Tipy na netoxické čištění odpadů

Jaké jsou vaše tipy pro čištění ucpaného odtoku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články