Účinná past na octomilky: Směs balzamikového octu a saponátu je pochytá všechny

Pokud i vás doma sužují nálety nenechavých octomilek, vyrobte si na ně opravdu účinnou past. Uvidíte, že je ochotně zapudí.

i Zdroj fotografie: Pogrebnoj-Alexandroff / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ovocné nebo kvasné mušky, octomilky, každý jim říká jinak, ale pokud se objeví ve větším množství, kdekoho dokážou přivést k zuřivosti. Kde se tak najednou v domě vzaly, co je láká a jak se jich zbavit? Známe odpovědi.

Odkud se berou octomilky

Včera tu ještě nebyly a dnes jej jich úplná záplava. Příčina může být dvojí. Octomilky nejčastěji přiletí oknem, proto bývají nejčastější na jaře a v létě. Můžete si ale přinést domů potraviny s jejich vajíčky nebo larvami. Octomilky se velice rychle množí. Žijí sice jen 30 až 45 dní, ale za tu dobu dokáží naklást desítky až stovky vajíček. Pokud nezasáhnete včas, dokážou být nejen pěkně otravné, ale zároveň urychlí zkázu potravin mikroorganizmy, které přenášejí.

Nejjistější pozvánka pro tyto škůdce

Ovocné mušky se téměř okamžitě objeví všude tam, kde je ovoce, ovocná šťáva, červené víno a podobně. Proto se v teplých měsících vyplatí dodržovat určité zásady, aby vás neobtěžovaly příliš.

  1. Nenechávejte v létě ovoce volně na míse, zvláště to hodně zralé. Jeho vůně je přitahuje jako magnet. Ukládejte je do lednice, zavřené spíže nebo alespoň pod síťovaný poklop.
  2. Rostlinný odpad se v teplém vzduchu velice rychle kazí a začne kvasit. To je pro mušky ráj. Odřezky z ovoce a zeleniny proto neskladujte v kuchyni dlouho a dbejte, aby se nikde nepovalovaly například ohryzky jablek nebo slupky od banánu. Mušky je spolehlivě najdou. Odpadkový koš vynášejte co nejčastěji a vymývejte ho saponátem.
  3. Špinavé nádobí mušky také láká, co nejdříve jej proto umyjte, nebo alespoň umístěte do myčky.
  4. Kuchyňskou linku ihned po přípravě jídla umyjte, zvláště pracovali-li jste s ovocem či zeleninou. Zbytky šťáv jsou pro octomilky hostinou.
  5. Otevřené sirupy na přípravu limonády a džusy buď umístěte do lednice, nebo skladujte na lince v dobře uzavřených lahvích.
  6. Ovocné koláče, zbytek vína nebo piva v láhvi, to vše jsou lákadla, která mušky vábí.
  7. Dokonce i mop nebo hadr na podlahu, není-li dobře vysušen, může zapáchat a stát se líhní octomilek.

Jak se jich zbavit

Kvasné mušky se množí tím rychleji, čím víc mají potravy. Vyplatí se proto nejprve odstranit veškeré její zdroje podle bodů výše a pak teprve přistoupit k jejich eliminaci. Ta spočítá v nalákání jedinců tam, odkud se již nedostanou. Do lapačů lze použít několik návnad: Nalijte trochu balzamikového octa do sklenice nebo misky. Přidejte pár kapek prostředku na nádobí.

Účinná past na octomilky iZdroj fotografie: Freepik

Obsah nemíchejte, aby prostředek zůstal na hladině a mušky se z něj obtížněji dostávaly. Poté nádobu přetáhněte potravinovou fólií. Do napnuté fólie udělejte několik dírek párátkem. Mušky přitahované vůní octa se dostanou dovnitř, ale ven už ne. Past nastražte večer a ráno uvidíte spoustu chyceného hmyzu. Místo balzamikového použijte jablečný ocet nebo umístěte do sklenice kousek zralého ovoce či slupku od banánu.

Prevence proti náletům octomilek

Aby se invaze mušek neopakovala, je vhodné udržovat v kuchyni pořádek. Tak je nic nebude dovnitř lákat. Skvělé jsou také sítě proti hmyzu, musí však být dostatečně husté. Preventivními odpuzovači nejen ovocných mušek mohou být některé rostliny, například umístění truhlíků s levandulí nebo bazalkou či jinou aromatickou bylinkou v okně či kdekoli v místnosti je spolehlivě zažene.

Jak proti těmto nepříjemným návštěvníkům domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články