Účinná technika pro boj proti škůdcům: Zkušení zahradníci používají čpavek

Až půjdete příště do lékárny, kupte tam také čpavek. Bude se vám hodit v boji proti různým zahradním škůdcům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve světě zahradnictví je boj se škůdci každodenním chlebem, který vyžaduje inovativní a ekologická řešení. Objevte proto výhody používání amoniaku, známého také jako čpavek. Jde totiž o skvělý přírodní a účinný nástroj pro výživu rostlin a ochranu proti škůdcům. Čpavek obsahuje dusík, nezbytnou živinu pro růst rostlin, a jeho výrazný zápach slouží jako odpuzovač hmyzu, takže jde o dokonalou alternativu ke škodlivým chemickým pesticidům.

Vyhnání nežádoucích vetřelců

Čpavek výborně odpuzuje mravence. Najděte místo, kde se často zdržují a nalijte sem roztok čpavku (2 polévkové lžíce čpavku rozmíchané v 10 litrech vody), abyste je odehnali. Tato metoda zajistí bezpečnost vašich rostlin rychle a ekologicky.

Univerzální zbraň proti škůdcům

Kromě odpuzování mravenců a dalšího nežádoucího hmyzu může čpavek také ochránit vaše sazenice před drátovci. Po zasazení sazenic do půdy nalijte výsadbové jamky směs vody a čpavku (1 polévková lžíce čpavku na 10 litrů vody) a máte vystaráno.

Ochrana zelí díky čpavku

Směs 2 polévkových lžic 10% čpavku, trochy mýdla na nádobí a vody nastříkaná na listy zelí ochrání rostliny před motýly, housenkami, slimáky a dalšími škůdci. Díky této obraně zůstanou listy zelí neporušené, pevné a zdravé.

Účinná technika proti škůdcům: budete potřebovat jen čpavek iZdroj fotografie: Freepik

Posílení cibule čpavkem

Pro pěstitele cibule může čpavek sloužit jako fantastický zdroj výživy a ochrany proti vrtalce pórové. Před výsadbou sazenic cibule je namočte na 5 až 6 hodin do roztoku čpavku (1 polévková lžíce čpavku v 5 litrech vody). Ve fázi olistění zalévejte cibuli roztokem čpavku (2 polévkové lžíce čpavku na 10 litrů vody), který odradí škůdce a zároveň dodá tolik potřebný dusík. Tato aplikace se doporučuje v květnu až červenci a je zvláště prospěšná, pokud listy cibule začínají předčasně žloutnout.

Prosperující mrkev také zařídí čpavek

Připravte si roztok 2 polévkových lžic 10% amoniaku rozmíchaných v 10 litrech vody. Aplikujte ho každých 10 až 14 dní během léta. Pokud budete postupovat podle tohoto schématu, ochrání mrkev před veškerými škůdci a zároveň bude působit jako hnojivo.

Oživení okurek čpavkem

Pro omlazení a zvýšení výnosu rostlin okurek je postříkejte roztokem čpavku (1 polévková lžíce čpavku na 10 litrů vody). Toto ošetření pomáhá likvidovat škůdce, jako jsou mšice, bejlomorky, svilušky a třásněnky. Obsah dusíku v roztoku čpavku navíc vyživuje rostliny okurek. Toto ošetření proto aplikujte i při prvních příznacích žloutnutí listů.

Cibulové slupky nemají v koši co dělat, na zahradě ještě mají užitek iZdroj fotografie: Depositphotos

Posílení jahod díky amoniaku

Pro zvýšení výnosu jahod a jejich ochranu před škůdci použijte roztok čpavku (2 polévkové lžíce čpavku rozmíchané v 10 litrech vody) jako postřik. Aplikujte tento roztok na listy, abyste zničili nežádoucí hmyz, podpořili růst nových listů a iniciovali kvetení. Toto ošetření je nejlepší provést brzy na jaře, kdy začínají rašit nové listy, poté před fází kvetení, a nakonec těsně před sklizní.

Bujné kvetení okrasných rostlin

Roztok čpavku (2 polévkové lžíce čpavku v 10 litrech vody) milují i lilie, plaménky, muškáty a další okrasné rostliny. Toto ošetření totiž podporuje silné kvetení a harmonizuje celkový zdravotní stav rostlin. Jednoduše aplikujte jeden litr roztoku na každou rostlinu jednou za měsíc – nic víc nebude třeba. Bojujete s klíšťaty? Pokud do zahrady vysadíte ty správné rostliny, pak je odpudíte.

Jaké osvědčené triky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články