Účinný booster pro rajčata: Stačí rozpustit droždí v pár litrech vody

Aby vaše rajčata zůstala krásná, zdravá a déle vydržela, musíte je pohnojit speciálním hnojivem. Budou také mnohem šťavnatější.

Proti hnilobě rajčat skvěle pomůže obyčejný dusičnan vápenatý i Zdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstujete na zahradě ovoce a zeleninu? V dnešní době se to rozhodně zdá jako velmi dobrý nápad. Ovšem ne vždy se zelenině daří tak, jak bychom si přáli. Je to proto, že řada druhů pochází z jiných klimatických podmínek a na ty naše si zkrátka a dobře nedokážou zvyknout – příkladem může být i rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.), patřící do čeledi lilkovité (Solanaceae). Je tedy třeba jim pomoci – skvěle se uplatní třeba droždí.

Jak hnojit rajčata droždím

Kvasnic obsažené v droždí mohou být pro rajčata velmi užitečné. Jde o jednobuněčné mikroorganismy, které jsou přirozeně přítomny v půdě a jsou tedy pro rostliny velmi užitečné. Droždí také obsahuje mnoho důležitých živin, včetně vitamínů B, hořčíku, draslíku, železa a dusíku. A nelze zapomenout ani na přítomné enzymy, které aktivují působení dobrých bakterií.

Účinný booster pro rajčata iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvasnice můžete použít jako hnojivo ve všech fázích vývoje rajčat (a hodí se i pro ta divoká), ale nejlépe se osvědčily při výsadbě, protože pomohou rozvíjet kořenový systém. Kromě toho urychlují kvetení rostlin a vývoj plodů, takže se hodí i v pozdějších fázích kultivace. Postupujte následovně:

  • Rozpusťte kvasnice v teplé vodě (5 gramů kvasnic na 1 litr vody) a nechte je působit asi 20 minut.
  • Nalijte roztok kvasnic do půdy kolem kořenů rajčat.
  • Po aplikaci roztoku zalévejte rostliny vodou.
  • Opakujte jednou měsíčně.

Jedlá soda pro rajčata

Pokud se o rajčata chcete opravdu dobře postarat a mít bohatou sklizeň plnou chuti, můžete vsadit na šikovné vlastnosti jedlé sody. Aby vaše rajčata zůstala krásná, zdravá a déle vydržela při domácím uskladnění, bude pro vás jedlá soda ideální ingrediencí. A je samozřejmě také ekonomická a ekologická, takže se stává dokonalou alternativou k chemickým prostředkům. A chybu nemůžete udělat ani při jejím použití – je totiž velmi jednoduché.

Účinný booster pro rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Jak hnojit rajčata jedlou sodou

Pohnojení rajčat jedlou sodou pomáhá těmto plodinám bojovat s chorobami listů, čímž jim vlastně prodlužuje vegetační sezónu. Díky lepší zdravotní kondici se také mohou soustředit na dozrávání plodů a vaše úroda bude poté opravdu maximální. Stačí smíchat dvě lžíce jedlé sody s 1 litrem vody, dobře protřepat a použít jako postřik.

Lze ho aplikovat po celou dobu vegetace rostlin, přičemž je obzvláště vhodný pro letní a podzimních období. Ovšem perfektní je také ve chvíli, kdy rajčata trápí časté deště. Vaše rajčata skvěle ochrání, a navíc budou v plodech iniciovat tvorbu prospěšných látek, jako je například karoten, lykopen, draslík, vitamíny C, B, E, zeaxanthin a lutein. Pokud chcete kombinovat oba typy hnojení, pak by mezi jednotlivými aplikacemi mělo být nejméně 14 volných dní. Soda se používá ve stejné frekvenci jako kvasnicový roztok.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články