Ucpaný dřez je minulostí, hravě si s ním poradí sůl s prostředkem na mytí nádobí

Leckdy není pro čištění dřezu potřeba žádná těžká chemie. Naopak – mnohdy si vystačíte i s tím, co najdete doma.

Ucpaný dřez je minulostí, hravě si s ním poradí sůl a saponát i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuchyňský dřez často zůstává bez povšimnutí, dokud nás nezradí jeho funkčnost. A tehdy nastává okamžik paniky: voda stagnuje, nádobí se hromadí a rozhodně je třeba vzniklý problém co nejdříve vyřešit. Přitom k této domácí katastrofě často vede naše vlastní jednání – vylévání kávové sedliny, čajových lístků, zbytků tuku nebo dokonce polévky. V domácnostech okolo sebe podobné nešvary vídám poměrně často.

Zloduchové odtoku

Než se ponoříme do řešení, věnujme se viníkům ucpaného odtoku. Ačkoli všichni milujeme šálek dobré kávy nebo čaje, jejich zbytky patří podle informací z webu iReceptář mezi hlavní příčiny ucpání dřezu. Významnou roli hrají také tuky a částečky jídla, které v potrubí tuhnou a vytvářejí úpornou překážku proti průtoku vody. Tyto nejčastější nepřátele však lze naštěstí snadno přemoci.

Efektivní a levný způsob, jak rychle vyčistit dřez i odpadní potrubí bez pomoci instalatéra

Dynamické duo: Sůl a saponát

Hledáte účinného pomocníka při ucpání dřezu? Pak vsaďte na kombinaci soli a saponátu. Mycí prostředek působí jako odmašťovač, který doslova prořezává špinavé usazeniny v potrubí, zatímco sůl plní dvojí funkci. Nejenže pomáhá odstraňovat nečistoty, ale díky svým antibakteriálním vlastnostem udržuje odtok čistší a svěžejší. K přípravě směsi budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 100 ml prostředku na nádobí
  • 100 ml octa
  • 100 ml horké vody

V misce smíchejte sůl a mycí prostředek. Poté přidejte ocet a horkou vodu a vymíchejte, aby vznikla homogenní směs. Do odtoku poté nasypte lžičku jedlé sody (tu Chalupáři-Zahrádkáři doporučují nahradit také práškem do pečiva) a zalijte ji čisticím prostředkem – a to nejlépe tak, aby roztok mohl působit přes noc. Ráno pak už odtok jen propláchněte.

Pokud se u svého dřezu pravidelně potýkáte s jeho nepříjemným ucpáním, měli byste proti tomu rázně zakročit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se u svého dřezu pravidelně potýkáte s jeho nepříjemným ucpáním, měli byste proti tomu rázně zakročit

Mechanické čištění

Někdy si ovšem ucpání vyžaduje praktičtější přístup. A právě tehdy nastupuje podle webu RadímeJak obyčejných zvon – osvědčený nástroj pro mechanické čištění. A jak si pojistit výsledek? Při řešení úporných ucpání přináší často nejlepší výsledky střídání chemických (naše směs soli a čisticího prostředku) a mechanických metod. Mějte tedy při ruce raději obojí – rozhodně se vám to skvěle vyplatí.

Jak proti ucpanému odtoku ve dřezu bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články