Ucpaný dřez je minulostí, hravě si s ním poradí prášek do pečiva

Ucpaný odpad dokáže pobyt v kuchyni velmi znepříjemnit. Po chemii však sahat nemusíte, skvěle vám poslouží i pomocníci ze spíže.

Odtok se už nikdy neucpe, s prevencí vám pomůže kostka ledu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řešení problému s ucpaným dřezem může být nepříjemným zážitkem. Obvyklým impulsem je sáhnout po čističi odtoku, ale tyto přípravky často obsahují silné chemikálie, které představují zdravotní rizika a mohou dlouhodobě poškodit potrubí. Naštěstí existují mnohem účinnější, úspornější a přírodní alternativy, které jsou snadno dostupné ve vaší kuchyňské skříňce. Web iReceptář například doporučuje obyčejnou sodu a sůl.

Vyčištění odpadu jedlou sodou

Metoda je stejně jednoduchá jako účinná. Začněte tím, že do odtoku nasypete půl šálku jedlé sody a následně jeden šálek destilovaného octa. Ihned odtok zakryjte, abyste zabránili příliš divoké šumivé reakci. Asi po 30 minutách vše propláchněte vroucí vodou. Tato kombinace nejenže účinně rozpouští ucpávky, které mohou být usazeny v potrubí, ale také rychle obnovuje průtok vody a odstraňuje opravdu všechny nepříjemné pachy.

A stejně dobře se mi osvědčil i prášek do pečiva – do odtoku je třeba vysypat celý sáček. Dále je postup stejný. Dalším domácím hrdinou při odblokování dřezů je citronová šťáva. Zahřejte ji 30 sekund v mikrovlnné troubě, smíchejte ji s jedlou sodou, dokud se nevytvoří bublinky, a odvar vylijte do odtoku. Po 10 minutách vše vypláchněte horkou vodou a máte hotovo.

Poslouží i staré dobré zvony

Další metodou je použití zvonů- je však třeba to provést správně. „Nejdříve zakryjte přepadový otvor. Poté ucpěte dřez třeba špuntem a naplňte jej do poloviny vodou,“ radí čtenář Roman P. z Olomouce. „Poté rychle odstraňte zátku, zakryjte odtok zvonem a začněte pumpovat. Jakmile si všimnete, že se ve vodě tvoří vír, znamená to, že se ucpávka odstranila.“ Na pomoc může podle doporučení z webu Kutil přijít také obyčejná sůl a horká voda.

Geniální rada, za kterou budu babičce do konce života vděčná: Jediná surovina ze spíže okamžitě vyčistí i ten nejšpinavější dřez

Jednoduše nasypte do odtoku hrst soli a následně ji zalijte horkou vodou. Sůl pomáhá rozpouštět zbytky tuků a napomáhá uvolnění ucpaného dřezu. A pro ty, kteří se přiklánějí k ekologickým možnostem, jsou vhodnou volbou biologické enzymatické čističe nebo aktivátory septiku. Účinná může být také epsomská sůl v kombinaci s octem a horkou vodou. A Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak pomocí soli vyřešit i další problémy v domácnosti nebo jak s její pomocí odstranit pařez nevzhledně překážející na zahradě.

Nedovolte ucpanému odpadu aby vám zkazil náladu – když to vezmete za správný konec, zbavíte se ho jen díky domácím pomocníkům. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nedovolte ucpanému odpadu aby vám zkazil náladu – když to vezmete za správný konec, zbavíte se ho jen díky domácím pomocníkům

Jak dřez perfektně vyčistit tabletou

A pokud vám opravdu nic nepomůže, pak vyzkoušejte moji metodu – do odpadu rozdrobte tabletu do myčky, přidejte trochu soli a vše zalijte horkou vodou. Následně použijte zvon (stejně, jako to doporučuje náš čtenář) a uvidíte, že se odtok uvolní.

Jak proti ucpanému odpadu bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články