Pařez zmizí ze zahrady i bez těžké techniky, chce to obyčejnou sůl

Zbylého pařezu v zahradě se snadno zbavíte jen za pomoci soli. Dokáže ho totiž velmi rychle doslova rozežrat a rozložit.

Pokud na zahradě pokácíte vzrostlý strom, zbude vám po něm nepříjemný „dáreček“ v podobě pařezu – s tím si však poradí sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste na zahradě pokáceli strom a teď vám v zahradě překáží zbytek pařezu i s rozsáhlým kořenovým systémem, pak se vám vyplatí vyzkoušet tento jednoduchý trik. Podle webu InStory si s ním dokážete snadno poradit i bez nebezpečných chemikálií nebo těžké techniky. K jeho likvidaci vám ve skutečnosti pomůže kuchyňská sůl. Tu používal k odstranění pařezů i můj dědeček a nemohl si ji vynachválit.

Kdy ideálně kácet stromy

Přítomnost stromů v zahradě s sebou nese spoustu výhod i nevýhod. V případě, že jej však musíte pokácet, měli byste tak učinit v období vegetačního klidu, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Přestože se toto období může mírně lišit, zpravidla je vhodné strom pokácet mezi listopadem a březnem.

Kdy potřebujete povolení

Některé stromy lze pokácet libovolně bez povolení, jiné zase pouze se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody. Bez nutnosti ohlášení tohoto záměru nebo vyřizování souhlasu smíte pokácet jakékoliv ovocné stromy v zahradě. Zbylé dřeviny musí splňovat podmínky uvedené ve vyhlášce 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení.

Pokud vám na zahradě překáží nepříjemný pařez, nemusíte se při jeho odstraňování nadměrně nadřít – pomohou vám dusíkatá hnojiva iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste se pařezu v zahradě zbavili, budete potřebovat jen obyčejnou kuchyňskou sůl

Jak naložit s pařezem

Existuje několik způsobů, jak si se zbytkem stromu v zahradě poradit. Pokud vám vyloženě nepřekáží, lze jej využít jako dokonalou ozdobu, pítko pro ptáky nebo zahradní stolek, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Podle webu iReceptář pařez zmizí ze zahrady i bez těžké techniky, chce to jen obyčejnou sůl a hravě to zvládnete sami.

Manžel přeměnil nevzhledný pařez na dům pro trpaslíky

Použijte obyčejnou sůl

Napřed pařez co nejvíce seřízněte, a poté do něj pomocí vrtačky vytvořte díry alespoň 10 mm široké a vzdálené od sebe přibližně 5 cm.  Poté jednotlivé otvory i celý pařez posypte 1 kg soli. Pro dosažení co nejlepších výsledků pařez přikryjte potravinářskou folii a zasypte zeminou. Pařez i s kořeny postupně uhnije, jak potvrzuje i náš čtenář Kamil S. z Pardubic: „K likvidaci pařezu už nepoužíváme nic jiného než sůl. Funguje opravdu skvěle.“

Jak se zbavit pařezu pomocí těžké techniky

Jakým způsobem odstraňujete pařez po pokáceném stromu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články