Vyšší účet za energie? Může za to i část lednice, kterou většina lidí zapomíná čistit. Kdo chce ušetřit, měl by se na ni zaměřit

Údržba ledničky patří mezi pravidelné povinnosti každé hospodyňky. Ovšem ne vždy se provádí tak, jak by bylo třeba.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte dojem, že vaše lednice nefunguje tak, jak byste čekali, zkontrolujte, zda jí věnujete náležitou péči. Zvláště jedna část bývá velmi často zanedbávaná, což se negativně projevuje na její funkčnosti i na výši účtu za energie.

Zadní část lednice potřebuje péči

Řeč je o mřížce na zadní straně lednice, která se stará o chlazení. Pokud je ovšem zanesená prachem a jinými nečistotami, pak jednoduše nemůže fungovat správně. Proto byste ji měli každého půl roku vysát a dobře otřít navlhčeným hadrem nebo houbičkou. Jde o úkon na několik minut práce, který však bude mít na funkčnost vaší lednice opravdu skvělý vliv.

Námraza v lednici a jak na ni

Při nesprávné funkci lednice důležitým je signálem i námraza na její zadní stěně. Rozhodně se to nevyplácí ignorovat, protože celý stav by mohl rychle skončit poruchou nebo vyššími účty za elektřinu. Pamatujte si proto, že zadní strana chladničky by neměla zamrzat. A pokud se to stane, pak je někde chyba. Nejčastěji to bývá kvůli tomu, že do jejích útrob proniká teplý vzduch. Obvykle se to děje ze dvou důvodů.

Zadní část lednice potřebuje péči iZdroj fotografie: Depositphotos

Dost možná jste úplně nezavřeli dveře chladničky. Ovšem problém může být i v těsnění dvířek, které utrpělo poškození nebo již trpí na nadměrné opotřebení a dokáže vytvořit správné těsnění mezi dvířky a vnitřkem lednice. Pokud chcete tento problém vyřešit, pak vše zkontrolujte, a pokud je těsnění nějak deformované, pak bude nutné vyměnit ho za nové. Výměna je naštěstí opravdu jednoduchá. Stačí vytáhnout to stávající a na jeho místo nasunout nové.

Ucpaný odmrazovací odtok chladničky

Dalším závažným problém u lednice bývá ucpaný odmrazovací odtok. A kde ho najdete? Na zadní straně lednice. Jde o otvor, který funguje jako vývod pro vodu vzniklou při odmrazování vaší lednice. Často se do něj bohužel splachují různé nečistoty a časem se ucpe. Nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit ucpaný odmrazovací odtok, je rozpustit vzniklý led s ulpělou špínou horkou vodou. Nejlepší je ji pomalu nalévat do odtoku třeba s pomocí trychtýře nebo něčeho podobného.

Vadný odmrazovací systém lednice

Ovšem problémem může být i špatně fungující lednice jako taková. Nejjednodušším řešením tohoto problému je výměna termostatu nebo jednotky chlazení, a to podle toho, který komponent selhal. S tím vám poradí odborník. Bohužel žádná z těchto částí není opravitelná a za nové zaplatíte obvykle stovky korun.

Zadní část lednice potřebuje péči iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete výměnu provést, pak nejprve vyprázdněte útroby ledničky a zkuste sejmout zadní panel. Může to být těžké, tak se na to připravte. Po sejmutí panelu budete mít volný přístup k termostatu i k dalším částem spotřebiče. A vše, co teď musíte udělat, je odstranit poškozenou část vaší lednice a na její místo nainstalovat novou.

Jaké triky při péči o ledničku používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články