Při čištění koupelny použijte pečicí papír a alobal, pomohou tak proti vodnímu kameni

Vodní kámen je důsledkem tvrdé vody. K odstranění nánosu a opětovně lesklým vodovodním bateriím dopomůže pečicí papír i alobal.

Vodní kámen na baterii v koupelně i Zdroj fotografie: Uživatel yugenro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nevzhledný nános vodního kamene trápí snad každou domácnost. Ten vzniká jako důsledek tvrdé vody. Vodní kámen se tvoří především v místech, kde je zvýšená vlhkost, nejčastěji tedy v koupelně na vodovodních bateriích. Usazuje se ale také na topných tělesech pračky, žehličky či rychlovarné konvice. Čištění těchto spotřebičů je v tomto případě nezbytné, časem by mohlo dojít k jejich poničení a značně se tím zkracuje i jejich životnost. V případě vodovodních baterií si vystačíte pouze s pečicím papírem, případně alobalem. Jak na to?

Pečicí papír má mnoho využití

Pokud používáte pečicí papír pouze na pečení, zbystřete. I když jsme jen na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři radili použít na vkusné zabalení dárku či jako způsob opravy pokaženého zipu, velmi dobře poslouží i při úklidu koupelny. Tento trik doporučuje také web iReceptář, postačí ustřihnout kousek pečicího papíru a několikrát jej přes sebe přeložit. Nasucho pak přejíždějte opakovaně po baterii, která má na sobě bílý či nažloutlý nános vodního kamene. Již po chvíli uvidíte, že se nános pomalu ale jistě odstraňuje a baterie získává kýžený lesk.

Tento trik s oblibou používá také naše čtenářka paní Marcela L. z Třebíče: „Pečicí papír používám na čištění koupelny odnepaměti. Je to nesmírně efektivní a levný způsob. Výhodou navíc je, že dosáhnu vysokého lesku bez použití chemie. Papír je nasycen voskem, který pomáhá v odstranění vodního kamene, ale také vytváří ochrannou vrstvu a zamezuje tak jeho vzniku.“ Nedalo mi to a tento způsob jsem vyzkoušela také a můžu říci, že mě výsledek velmi příjemně překvapil. Jednoduché a účinné!

Pokud se chcete cítit opravdu v bezpečí, pak si vezměte k ruce nenápadného pomocníka – kousek obyčejné alobalové fólie

Kdy použít při pečení alobal a kdy pečící papír. Je zde velký rozdíl

Stejnou službu prokáže i alobal

Vodovodní baterie se budou leknout i případě, že místo pečicího papíru použijete alobal. Ten stačí zmuchlat do koule a baterie sní přeleštit. Pokud byste rádi koupelnu provoněli a zároveň zbavili baterie nánosu, informovali jsme také na Chalupáři-Zahrádkáři, jak správně použít citron a jedlou sodu. Tito pomocníci si s vodním kamenem poradí raz dva.

Jak správně použít pečicí papír v kuchyni

Jak už název vypovídá, nejčastější využití pečicího papíru je při pečení, a to jak sladkých, tak i slaných pokrmů. Chrání plech před připečením, čímž hospodyňkám velmi usnadňuje práci. Web SnadnoBydlet radí pečicí papír ale před použitím zmuchlat a navlhčit tukem, například máslem či olejem. Nejen že tak nebude po plechu klouzat, ale předejdete tak i připálení samotného papíru, což může rovněž negativně ovlivnit výslednou chuť připravovaného pokrmu.

Pečící papír na plechu iZdroj fotografie: Piqsels
Pečicí papír plech ochrání před připečením mastnoty, použijte kousek másla či oleje a nebude po plechu klouzat

Pečicí papír ale můžete použít také na vystlání uklizených a vyčištěných šuplíků v kuchyni. Drobečky tak snadno zachytí a poradí si rovněž s mastnotou, kterou absorbuje. Následné čištění šuplíků a polic si tak značně zjednodušíte. Také si z něj můžete vytvořit jednoduchý zdobící sáček zatočením do kornoutu.

Jak zbavujete baterie vodního kamene vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články