Živý, nebo umělý stromek? Možná je konečně čas na změnu, je však nutné porovnat všechna pro a proti

Pokud ještě nevíte, jakým stromečkem byste si rádi letos vyzdobili byt, porovnejte argumenty pro pořízení toho živého i umělého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Živý vánoční stromeček je v domácnostech již řadu let tradicí. V poslední době se však stále častěji objevují i stromky umělé. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení a kterému tedy dát nakonec přednost? Porovnejte si argumenty a rozhodněte se tak, jak vám to bude vyhovovat nejlépe.

Proč si pořídit živý vánoční stromeček

Nic nevoní tak krásně jako čerstvě uříznutý jehličnan. A právě to bývá tím hlavním argumentem, proč si někteří lidé stále ještě živé stromky pořizují. Jiní milovníci Vánoc však argumentují tím, že se kvůli pouhým několika dnům musí zahubit živý organismus, který bude později jen tak vyhozen do popelnice. To však nemusí být tak černé, jak to na první pohled vypadá. Stačí se jen zaměřit na ten správný zdroj, odkud si vánoční stromek pořizujete. Existující totiž dva druhy prodejců.

Jedni prodávají stromky cíleně vypěstované ve školkách a ti druzí nabízí prořezy z lesů. Druhý postup je samozřejmě mnohem ekologičtější. Prodávány jsou totiž stromky, které by musely zlikvidovány tak jak tak. Zdravý les se totiž musí prořezávat a slabší kusy musí jednoduše uvolnit místo těm silnějším. A pokud si je zakoupíte, budete mít jistotu, že nerostly zbytečně. Na běžném tržišti však tyto stromky nehledejte – bývají k mání spíše u lesníků nebo u nejrůznějších drobných majitelů lesů.

Umělý nebo živý vánoční stromeček iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký živý stromek pořídit

Pokud však chcete, aby vám vánoční stromek dlouho vydržel, musíte si pořídit ten správný druh. A po jakém jehličnanu sáhnout? Velmi vhodné jsou především ty, které opadávající pomalu. Jde například o tyto druhy:

  • borovice lesní (Pinus sylvestris)
  • jedle ojíněná (Abies concolor)
  • jedle vznešená (Abies procera)
  • borovice černá (Pinus nigra)
  • jedle kavkazská (Abies nordmanniana)

Pozor si však dejte na různé druhy smrků. Často se prodává například smrk pichlavý stříbrný (Picea pungens glauca) nebo docela obyčejný, a především domácí smrk ztepilý (Picea abys). Smrky opadávají opravdu rychle, a to i když se o ně dobře staráte.

Umělý nebo živý vánoční stromeček iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč si pořídit umělý vánoční stromek

Druhou variantou je pak nákup umělého vánočního stromku. I tady jsou argumenty zastánců poměrně jasné. Stromek, který si takto pořídíte, vám totiž vydrží i několik let. Navíc si ho můžete pořídit přesně v takovém tvaru, jaký potřebujete. Vyhnete se tak potížím se sháněním živého stromku před každými Vánocemi.

Bohužel bývá pravidlem, že výroba tohoto stromku bývá mnohem méně ekologická než v případě živého vánočního stromku. A nutné je také myslet na to, kolik energie bude spotřebováno při jeho recyklaci (a samozřejmě také na to, zda takový stromek vůbec recyklovat lze). Nelze tedy jednoznačně říci, zda je lepší nákup živého nebo umělého vánočního stromku, a je pouze na vás, kterému dáte přednost.

Co je lepší? Živý nebo umělý stromek?

Kupujete si na Vánoce živý nebo umělý vánoční stromek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články