Nádherné vánoční dekorace z šišek: Postup je až primitivně jednoduchý, do celého procesu se mohou zapojit i děti

Pokud si chcete svůj dům na Vánoce ozdobit opravdu originálně, nechte se inspirovat jednoduchými nápady na výrobu dekorací z šišek.

i Zdroj fotografie: Freepik / Mulfinn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hledáte-li zajímavý, a především efektní návod na to, jak si vyzdobit byt či dům během vánočních svátků, inspirujte se jednoduchým návodem, který vám ukáže, jak z obyčejných šišek udělat opravdu nádhernou dekoraci, a to jen s použitím tavné pistole. Stačit vám bude pouhých pár minut a odměnou vám bude ozdoba, kterou ve vašem okolí jen tak někdo nemá. Aby však vše fungovalo, musíte si nejprve šišky řádně připravit a zbavit je všech nečistot a hmyzu.

Výběr šišek pro další zpracování

Pro začátek si musíte zvolit ten správný materiál pro výrobu svých dekorací. Ideální jsou k tomuto účelu šišky z borovice. Mají totiž krásný tvar a po vysušení se značně rozevřou, takže vypadají velmi krásně a dobře se s nimi pracuje. Pokud je to možné, přineste si domů šišky z více než jednoho druhu borovice. Budou totiž mít odlišnou velikost a s trochou štěstí i mírně jiný tvar, takže vám pomohou některé typy dekorací vytvořit snadněji.

Vždy je proto lepší si předem rozmyslet, jakou dekoraci z nich chcete vyrábět a podle toho si materiál přinést. Na dekorace ve tvaru koule jsou nejlepší šišky, které jsou stejně velké. Ovšem plánujete-li nějaké kónické, například výrobu vánočních stromečků z polystyrenového kuželu, pak si domů doneste raději již zmíněné různé druhy. Šišky samozřejmě nikdy netrhejte ze stromů – omezte se na ty, které najdete volně na zemi.

Jak vyrobit dekorativní vánoční stromeček z obyčejných šišek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit šišky a vánoční dekorace

Aby byly vaše šišky dokonale čisté a perfektně vysušené k dalšímu použití, musíte je nejdříve správně upravit. Namočte je proto do horké vody, do které jste přidali ocet nebo jedlou sodu. Na jeden litr použijte po jedné lžíci od jedné nebo druhé suroviny. Šišky musí být zcela ponořené, takže je něčím zatižte. 20 minut stačí k tomu, aby se z nich vyplavily veškeré nečistoty i nežádoucí návštěvníci, ale bohužel během této doby také stihnou změnit tvar.

Vlivem vlhkosti se totiž zavřou a budete je tak muset znovu vysušit. Nejrychleji vám to půjde v mírně rozpálené troubě, kterou necháte pootevřenou – za pár hodin budou zcela suché, opět otevřené a připravené k použití. Ovšem rozložit je můžete i do blízkosti topení, tady však budou schnout déle. Čištění vodou je možné vyměnit za čištění pískem, to však obvykle nebývá tak důkladné.

Unikátní vánoční dekorace z šišek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit kouli z borových šišek

A můžete se pustit do tvoření. Nejjednodušší výrobkem z šišek je vánoční koule. Postačí vám dostatečně velký polystyrenový základ, na který budete šišky pěkně po obvodu lepit tavnou pistolí. Umísťujte je rovnoměrně od sebe, aby byla koule po všech stránkách co nejvyváženější.

Pokud ji chcete mít ještě hezčí, můžete předtím špičky šišek natřít bílou barvou. Jakmile budete mít hotovo, nechte šišky dobře zaschnout. Nakonec středem koule protáhněte stuhu (třeba za pomoci pletací jehly nebo jiného nástroje) a na tu kouli zavěste. Uvidíte, že tak efektní dekoraci nebude mít nikdo jiný z okolí.

Obyčejné šišky přinesené z lesa mohou posloužit jako skvělý základ pro dekoraci. Vyberte si tu, která se vám nejvíce líbí

Jaké dekorace z přírodnin tvoříte na Vánoce vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články