Úroda rajčat bude obrovská, stačí je zalévat zálivkou z droždí a cukru

Ne vždy je třeba rajčata hnojit komerčními hnojivy. Naopak – mnohdy vám mnohem lépe pomohou ta z domácích zdrojů.

i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: Netherzone / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro zahrádkáře, kteří sní o silných a prosperujících rajčatech, existuje jednoduchý, ale účinný lektvar, který může výrazně posílit vitalitu a zdraví mladých rostlin. Tento elixír složený z kvasnic, cukru a vody využívá přirozených vlastností těchto složek ke stimulaci jejich růstu a k celkovému posílení zdraví, jak informuje web NašeZahrada.

Věda o kvasnicích jako hnojivu

Kvasnice jsou silnou zásobárnou živin, známou především pro svůj vysoký obsah dusíku, který je pro rychlou fázi růstu sazenic klíčový, jak informuje web MagazínDomaObsahují také řadu vitaminů skupiny B, bílkovin a minerálních látek, což z nich činí vynikající doplněk pro podporu raného vývoje rostlin. Používala je už moje babička a já to teď učím svoje žáky,“ potvrzuje výše zmíněné informace zahradnice Věra K. ze Zubří. Jaké výhody tedy mají?

  • Zvýšení obsahu dusíku: Dusík je pro růst sazenic nezbytný, protože je hlavní složkou chlorofylu, který rostliny využívají k fotosyntéze a růstu.
  • Dodávka vitamínů: Vitamíny skupiny B obsažené v kvasnicích pomáhají rostlinám zvládat stres a jsou nezbytné pro optimální energetický metabolismus.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Výroba kvasnicového hnojiva pro rajčata

Vytvoření tohoto roztoku bohatého na živiny je jednoduché a zvládne ho úplně každý. A klidně můžete sáhnout i po droždí, které je trochu prošlé – fungovat bude stejně. Já osobně jen nedoporučuji to plesnivé – přece jen, takový koktejl toxinů bych svým sazenicím dávat nechtěla. A to ani těm okrasným.

  • 2 polévkové lžíce sušeného droždí
  • 2 polévkové lžíce cukru
  • 1 litr teplé vody

Ve vhodné nádobě smíchejte sušené droždí a cukr. Přidejte teplou vodu a pečlivě míchejte, aby se složky zcela rozpustily. Směs nechte 24 až 48 hodin odpočívat na teplém místě. Tento proces kvašení aktivuje kvasinky a uvolňuje více jejich prospěšných vlastností.

Rajčat tolik, že je můžete rozdávat: Božská kombinace popele, hořčičného prášku a vaječných skořápek iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete, aby se letos vašim rajčatům dařilo opravdu dobře, musíte jim dopřát ty správné živiny. Je to jednoduché.

Jak používat hnojivo z kvasnic na rajčata

Po zkvašení směs přeceďte, abyste odstranili všechny pevné částice, a zřeďte ji vodou v poměru 1:10. Tím zajistíte, že roztok bude dostatečně šetrný pro použití na choulostivá rajčata a zaručeně je nepoškodí. Poté ho stačí používat jako zálivku jedenkrát do týdne. A funguje i ve formě postřiku, ten je účinný zejména proti plísni šedé a hnědé hnilobě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jaká přírodní hnojiva a postřiky máte v oblibě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články