Jak na obrovskou úrodu okurek: Naše babičky úspěšně používaly obyčejné tablety z lékárny

Ne vždy se okurkám daří dobře – důvodem žloutnutí listů okurek může být nejenom nemoc, ale i nedostatek živin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chutná a velmi oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) se na zahradách (na záhonech i ve sklenících) objevuje opravdu často. Je to rychle rostoucí rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae)‎, která u nás sice není domácí, ale velmi rychle si získala srdce všech milovníků plodové zeleniny. Může ji bohužel napadat celá řada nemocí, jako je plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza. S tím však může pomoci vhodná výživa

Tabletky pro okurky z lékárny

Dost možná jste slyšeli o tom, že se plodová zelenina hnojí hořčíkem – ovšem okurky ocení mnohem více jiný vitamín, a to vitamín B. Stačí si tedy pořídit jakýkoli doplněk stravy z lékárny a jednu nebo dvě tablety zakopat do blízkosti každého stonku. Během zálivky se pak budou prospěšně působící látky uvolňovat do půdy.

Vaječné skořápky jako hnojivo pro okurky

Obvykle když mluvíme o vaječných skořápkách, pak tím samozřejmě myslíme slepičí vejce. Jejich skořápka má totiž hrbolatou a zrnitou strukturu s více než 17 000 póry. A proč je tento element tak užitečný pro zahradní plodiny? Obsahuje totiž okolo 95 % uhličitanu vápenatého (CaCO3), který rostliny ke svému bujnému růstu rozhodně využijí. Dusík, fosfor a draslík jsou nejdůležitějšími prvky pro zdravý růst rostlin, ale zapomínat nelze ani na vápník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podílí se totiž na výstavbě buněčných stěn rostliny. Navíc do cca 5 % hmotnosti vaječné skořápky se počítá i ona jemné slupka nebo blanka, která obsahuje organickou hmotu bohatou na dusík, Hnojení půdy vaječnými skořápkami tedy může být užitečné, pokud má půda v okolí okurek nedostatek vápníku. A pomáhá také udržovat substrát kyprý, což mají okurky rády. A kolik skořápek použít? Jedna lžíce těch drcených na rostlinu obvykle úplně stačí.

Nejlepší způsob vyvazovaní okurek jen tak někdo nezná. Naučte se ten „na provázek“ pro nekonečný růst při omezené výšce


Jak se k celoroční péči o zahradu (a speciálně o tu zeleninovou) stavíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články