Geniální trik pro uskladnění česneku. Vydrží až do jara skoro bez námahy, a dokonce i v paneláku

                   

Česnek patří na našich zahrádkách mezi zaručené evergreeny. Snad každý zahradník má na zahradě alespoň jeden záhon a mnozí se pokoušejí i o jeho pěstování na balkoně, nebo dokonce přímo na parapetu. Česnek kuchyňský (Allium sativum) však není na pěstování tak náročný, jako na skladování. Naučte se to provádět správně a už nikdy se vám nezkazí.

Správný sběr česneku je základ

Pro začátek se ujistěte, že máte pro uskladnění v rukou vhodný materiál. Zralý česnek poznáte tak, že jeho listy začnou před sklizní žloutnout a při sběru se vám musí jeho hlava doslova rozpadnout v dlani. Během sklizně je také nutné věnovat pozornost možnému poškození stroužků. Poškrábaný, oloupaný nebo promáčklý musí být okamžitě zpracován. Rozhodně nesmí být skladován dlouhou dobu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teplota pro skladování česneku doma

Nejlepší teplota pro skladování této plodiny se pohybuje v rozmezí +10 až +15 °С, ovšem přijatelné výkyvy se nacházejí mezi +3 a +10 °С. Na příliš teplém místě česnek rychle vysychá. A stejně důležitá je i vlhkost. Na tu vysokou je citlivý, proto ho nikdy neskladujte ve špatně větraných částech domu. Kondenzace vlhkosti způsobuje plíseň a hnilobu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nesmíte ho proto dlouhodobě ukládat do plastového sáčku, kbelíku nebo jiné nádoby. Mnohem lepší po něj budou dřevěné bedny nebo koše. Dbejte na to, aby byly hlavičky umístěny vždy v tenké vrstvě, aby se zajistilo jejich odvětrávání. Během zimy také česnek několikrát proberte a zkontrolujte. Okamžitě vyřaďte všechny poškozené kusy.

Návod na skladování česneku v oleji

Pokud však doma vhodný prostor s přijatelnou teplotou nemáte, neznamená to, že se musíte voňavého a chutného česneku vzdát. Naopak. Stačí ho oloupat, naskládat do sklenice a zalít libovolným rostlinným olejem. Sklenici poté uskladněte v temnu, abyste zabránili nežádoucí oxidaci. Tento postup předchází zkažení česneku a zároveň v něm zachová všechny účinné látky.

Využijete nás tip pro uskladnění česneku v oleji také, nebo už máte své vlastní metody?

Zkušená pěstitelka radí, jak skladovat česnek tak, aby opravdu dlouho vydržel
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články