Uskladněte jablka na zimu správně. Vydrží v perfektním stavu až do jara a budou plná chuti i vitamínů

                   

Na správné uskladnění jablek musíte myslet už při sklizni. Nejlépe se k tomuto účelu hodí plody o hmotnosti 150–200 g. Záleží však samozřejmě na odrůdě. Jen taková jablka mají tu největší odolnost proti chladu, chorobám a samozřejmě také proti nejrůznějšímu hmyzu. Stejně důležitá je však i volba správného místa pro uskladnění. Rozhodně je totiž nemůžete rozložit do bedničky třeba v kuchyni, tam by shnila velmi rychle.

Kde a jak uchovávat jablka

Pro začátek si zapamatujte, že jablka uvolňují rostlinný hormon, který stimuluje dozrávání. A to nejenom jejich, ale všech plodin okolo. Jmenuje se ethylen nebo jednoduše etylen. Proto by měla být vždy uchovávána odděleně od jakékoliv jiné zeleniny nebo ostatních plodů. Nemůžete je například dát do stejné místnosti s bramborami, protože ty by začaly rychle klíčit.

  • Nejlepší je uskladnit jablka na chladném a tmavém místě.
  • Skvěle v tomto ohledu poslouží kupříkladu sklep nebo chladnější spižírna.
iZdroj fotografie: Unsplash

Kde skladovat jablka – tipy

Pro skladování jablek je vždy vhodná teplota, která se stabilně drží kolem 4 stupňů Celsia. Ale zapomínat nesmíme ani na vlhkost. Ta musí být co nejvyšší, i když to samozřejmě neznamená, že by jablka měla při uskladnění plavat ve vodě. A jak dlouho za takových podmínek vydrží? Pokud si dáte opravdu záležet na správné teplotě a vlhkosti, pak se jejich trvanlivost počítá opravdu na měsíce.

Je možné jablka skladovat v lednici?

I na tuto otázku se zahrádkáři často ptají. A odpověď je jasná – ano, je. Takže pokud nemáte sklep, rozhodně nezoufejte. Bez obav totiž můžete svá čerstvě sklizená jablka uchovávat i v lednici. Ovšem nejlépe samostatně, tedy rozhodně ne s jiným ovocem. I tady totiž hraje velkou roli hormon ethylen, který by mohl urychlit dozrávání jiných plodů. Bude tedy nejlepší pořídit si nějakou postarší lednici jenom na jablka.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Odrůdy jablek vhodné pro skladování

Délka trvanlivosti uskladněného ovoce však nezáleží jen na podmínkách, při nichž je uloženo ve vašem sklepě nebo na jiném vhodném místě. Stejně důležitá je i správná volba odrůd. Pokud už předem víte, že budete chtít svá jablka uskladnit, pak vsaďte nejlépe na některou z těchto:

  • Boskoop,
  • Braeburn,
  • Gala,
  • Jonagold,
  • Pinova,
  • Topaz.

To jsou samozřejmě jen některé z mnoha odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Na další se poptejte nejlépe u svého sadaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznáte optimálně zralá jablka

Pokud právě nepatříte mezi odborníky, pak je opravdu těžké určit tu nejvhodnější dobu pro perfektní sklizeň jablek. Doba zrání se totiž značně liší, a to doslova odrůda od odrůdy. Existují také dvě formy zralosti: jablka zralá na uskladnění a jablka zralá na konzumaci. Ta první přichází samozřejmě dříve, protože během uskladnění ovoce ještě lehce dozraje (vliv na to má samozřejmě především již zmíněný ethylen).

A co vy? Už máte také jablka uskladněná na zimu, nebo dáváte přednost jinému ovoci?

Z jablek, která nejsou vhodná pro uskladnění, můžete vyrobit kupříkladu chutný mošt. A jak ho uchovat co nejdéle?
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články