Už žádná námraza v lednici a mrazáku, s odmrazováním pomůže glycerin

Při používání glycerinu buďte opatrní, protože je to chemikálie a může být škodlivý – při správné aplikaci však s námrazou zatočí na dlouho.

Prázdný mrazák i Zdroj fotografie: Peter Galvin / Creative Commons / CC BY
                   

U starších modelů mrazáků bez systému samovolného odmrazování je tvorba námrazy velmi běžným problémem. Vzniklý led nejenže snižuje účinnost, ale také zmenšuje užitný prostor uvnitř šuplíků (a jeho odstranění také nebývá právě rychlé a příjemné). Skvěle vám však může pomoci glycerin.

Postup odmrazování krok za krokem

Pro začátek mrazničku odmrazte. „Umístění lahví nebo třeba misek s horkou vodou (to nedoporučuji, pokud máte malé děti – uzavřené lahve jsou v tomto směru bezpečnější) do prostoru mrazničky urychlí tání ledu,“ radí čtenářka Jitka K. ze Zábřehu. Jakmile je mraznička zcela odmražená a suchá, naneste na vnitřní povrchy pomocí vatového tamponku glycerin z lékárny. Ten vytvoří tenkou vrstvu, která brání rychlé tvorbě ledu a zpomaluje jeho hromadění.

Co dělat, aby se v mrazáku netvořil led. Jednoduché a efektivní tipy, které opravdu pomohou

Této příležitosti také můžete využít k důkladnému vyčištění svého spotřebiče, jak radí web Rodička. Smícháním teplé vody s octem získáte přírodní dezinfekční roztok, kterým vnitřek zároveň umyjete i dezinfikujete (zvláštní pozornost věnujte rohům a odtokovému otvoru, kde se mohou hromadit bakterie). A vyjímatelné police a zásuvky lze mýt i v myčce nádobí. Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti poradili i s čištěním mrazáku jedlou sodou nebo upozornili na důležitost pravidelného provádění tohoto procesu.

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Freepik
Glycerin může být užitečným prostředkem pro odmrazování mrazáku, ale je důležité vždy mít na paměti několik věcí

Zkontrolujte těsnost mrazáku

Pokud se s podobným problémem potýkáte často, pak zkontrolujte kondici svého těsnění. Abyste zjistili, zda jsou dveře dobře utěsněny, můžete podle webu Zahrada.Firenews použít jednoduchý trik. Při zavírání dvířek dovnitř vložte papír tak, aby polovina zůstala venku a polovina uvnitř mrazáku. Nyní se ho pokuste vytáhnout. Pokud to půjde lehce, není těsnění v pořádku. V takovém případě ho doporučuji odmastit (třeba saponátem) a pak promazat silikonovým olejem. Po pár dnech pokus zopakujte. Má-li stejný výsledek, bude třeba těsnění vyměnit.

Odmrazování mrazáku – tipy pro neoblíbenou činnost od specialisty

Jaké jsou vaše triky pro odmrazování mrazáku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články