Už žádné mastné skvrny na oblečení, hravě je odstraní obyčejné máslo

Mastné skvrny na oblečení dokážou být opravdu nepříjemným nepřítelem. Pomoci však může jeden netradiční prostředek.

Skvrny a nečistota zmizí cobydup, stačí použít obyčejný bramborový škrob i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obávaná mastnota je postrachem mnoha šatníků. Zdá se totiž, že tyto odolné skvrny se vysmívají veškerému našemu úsilí o čištění a houževnatě ulpívají na vláknech látky, bez ohledu na to, co na ně vyzkoušet. Tradičním prostředkem pro jejich odstranění je podle webu Lifee prostředek na nádobí. Pokud však máte obavy, že by vlákna ještě více poškodil, vyzkoušejte něco jiného.

Máslová metoda: Nepravděpodobný zachránce

Rozložte oděv na rovnou plochu a ujistěte se, že je zcela roztažený, abyste odhalili mastného protivníka v celé jeho kráse. Poté máslo rozpusťte a pod samotnou skvrnu zasuňte několik vrstev papírových utěrek – jde o preventivní opatření nastavené tak, aby zachytilo veškerou zlikvidovanou mastnotu.

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Po této přípravné fázi hojně rozetřete máslo přímo na mastnou skvrnu a zcela ji zakryjte. Máslo bohaté na tuky po chvíli „zahájí“ tichý boj s mastnotou a rozloží ji doslova molekulu po molekule. Stačí počkat asi hodinu. Po této době bude veškerá mastnota vsáknutá v papírových utěrkách a vám už postačí oblečení jen vyprat běžným způsobem.

Šedé mýdlo proti mastnotě

Mýdlo je podle informací z webu MagazínDoma šetrnější, i když někdy méně účinnou alternativou másla. Jak ho použít? S tím nám poradila čtenářka Jitka H. z Vratimova. „Navlhčete kostku tohoto mýdla a energicky ji rozetřete na mastnou skvrnu. Potřísněné místo namočte na hodinu do mýdlové vody a poté vyperte v pračce jako obvykle.“

Pokud chcete, aby vaše oblečení vypadalo stále perfektně, nedovolte, aby jeho vzhled ničily nepříjemné mastné skvrny. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vaše oblečení vypadalo stále perfektně, nedovolte, aby jeho vzhled ničily nepříjemné mastné skvrny

Technický benzín také pomůže

Tato metoda vyžaduje podle mých zkušeností velkou opatrnost a doporučuje se výhradně pro bavlněné tkaniny – ovšem když už nic jiného nezabírá, klidně ji jako poslední možnost vyzkoušejte. Benzín naneste na kosmetický tampon nebo sterilní gázu a skvrnu jemně potřete. Následně oděv vyperte v pračce jako obvykle.

A co si počít se skvrnami od potu? Pokud a ně nezabere výše zmíněné šedé mýdlo, pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují aplikovat peroxid vodíku. I tady se však vyplatí opatrnost.

Jaké jsou vaše triky pro odstraňování skvrn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články