Už žádné obarvené oblečení, stačí do pračky vhodit bobkové listy

Aby se vám prádlo v pračce už nikdy neobarvilo, vsaďte na šikovné preventivní opatření – docela obyčejné bobkové listy.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Všichni jsme to zažili – ten obávaný okamžik, kdy se vaše oblíbená bílá košile vynoří z pračky s nevzhlednými skvrnami a fleky. Viník? Přenos barvy. Při působení tepla a vysokých teplot se mohou barviva z jednoho kusu oblečení vyluhovat na jiné a proměnit vaše prádlo v pestrobarevný chaos. Ale než sáhnete po drahých chemických přípravcích proti obarvení nebo dáte obarvenému oblečení definitivně sbohem, vyzkoušejte obyčejné bobkové listy.

Jak používat bobkový list při praní

Obyčejný bobkový list, který se obvykle používá k zvýraznění chuti polévek a dušených pokrmů, má totiž nečekanou superschopnost, která šetří prádlo. Jen několik těchto aromatických listů dokáže zázraky, které se vyrovnají komerčním odstraňovačům skvrn, a často fungují dokonce lépe. Jak je použít?

Začněte tím, že shromáždíte veškeré postižené oděvy a připravíte je k vyprání. Poté vhoďte do bubnu pračky 5 až 7 sušených bobkových listů spolu se znečištěným oblečením. Není třeba je drtit ani rozmělňovat; celé listy fungují dokonale. Poté nastavte pračku na obvyklý prací cyklus a teplotu vody. Po skončení pracího cyklu vyjměte oblečení a uvidíte, že bobkové listy úspěšně odstranily skvrny od barvy a vrátily vašemu oblečení jeho původní, neporušenou krásu.

Další triky pro boj se skvrnami na oblečení

I když jsou bobkové listy fantastickým řešením pro boj se skvrnami od přeneseného barviva, existují i další domácí prostředky, které můžete v boji proti různým typům skvrn použít.

Pokud se čas od času potýkáte s nepříjemně obarveným prádlem, naučte se do pračky preventivně přidávat docela obyčejné bobkové listy iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se čas od času potýkáte s nepříjemně obarveným prádlem, naučte se do pračky preventivně přidávat docela obyčejné bobkové listy
  • Namočte bobkový list: Z bobkových listů lze také připravit máčecí prostředek na potřísněné oblečení. Vařte bobkové listy ve vodě asi 15 minut a poté je nechte vychladnout. Postižené oblečení do odvaru namočte a přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody. Po několika hodinách oblečení opláchněte a vyperte jako obvykle.
  • Peroxid vodíku: Peroxid vodíku působí jako silné bělidlo, které pomůže odstranit i ty nejodolnější skvrny z různých tkanin. Je obzvláště účinný pro rozjasnění bílého oblečení – stačí přidat šálek do pracího cyklu spolu s běžným pracím prostředkem a vyprat obvyklým způsobem.
  • Jedlá soda: Jedlá soda není určena pouze k pečení. Je to univerzální čisticí prostředek, který lze použít k odstranění skvrn. Smíchejte ji s vodou, abyste vytvořili pastu, a naneste ji na potřísněné místo. Nechte ji chvíli působit, a poté textil vyperte jako obvykle.

A proti mačkání oblečení skvěle pomáhá docela obyčejný alobal.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro boj se skvrnami?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články