Pokud se u svých pokojovek potýkáte s nepříjemnou bílou plísní, nemusíte hned sahat po chemii. Místo toho vám pomůže skořice.
Zahrádkáři i milovníci pokojových rostlin dobře znají obávaný pohled na plíseň, která napadá jejich milované rostliny. Tento houbový nepřítel může podle webu ZahrádkářskáPoradna pro pokojové rostliny znamenat katastrofu, pokud se mu včas nevěnuje pozornost.
Nebezpečí bílé plísně
Bílá plíseň může rychle změnit prosperující zahradu nebo sbírku pokojových rostlin v přehlídku zoufalství. Její spory, schopné napadnout poupata i plody, se rychle šíří, a proto je včasný zásah velmi důležitý. Tato houbová hrozba nejenže kazí vzhled rostlin, ale také brání fotosyntéze, což vede k postupnému zhoršování zdravotního stavu. Boj s plísněmi je obzvláště obtížný u pokojových rostlin, které nemají dostatek přirozeného slunečního světla potřebného k vysušení půdy a zastavení šíření těchto patogenů.
Skořice: koření bojovník
V tomto příběhu o botanických strastech je nenápadným hrdinou skořice. Skořice, která je v kulinářských kruzích známá pro svou aromatickou hřejivost, je podle informací ze stránek Pěstujme také silným spojencem proti houbovým chorobám rostlin. Přeměna skořice v elixír pro boj s plísněmi je překvapivě jednoduchá a nabízí ekologickou alternativu k různým umělým chemikáliím. Skořicový sprej na ochranu rostlin vyrobíte takto:
- Smíchejte čtyři polévkové lžíce mleté skořice s jedním litrem studené vody.
- Směs nechte několik hodin odstát, nejlépe přes noc.
- Roztok přeceďte přes plátno nebo jemné sítko a nalijte ho do lahve s rozprašovačem.
- Jednou nebo dvakrát týdně aplikujte tento skořicový lék na postižené rostliny. Jejich stav by se měl brzy zlepšit
Pomůže i ocet
Ale skořice není jediným možným řešením. Naše čtenářka Katka N. z Bohumína zase nedá dopustit na octové řešení: „Zřeďte jednu polévkovou lžíci octa ve čtvrt litru vody. Zředěný octový roztok stříkejte na postižená místa každé tři až čtyři dny, dokud plíseň neustoupí.“ Já jsem ho také vyzkoušela a funguje, jen mi trochu vadí ten nepříjemný zápach.
Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také popsali použití skořice při péči o zahradní růže a poukázali na její skvělé vlastnosti jako hnojiva.