Už žádné skvrny na nábytku, hravě si s nimi poradí slunečnicový olej

Pokud máte na nábytku skvrny, můžete je odstranit pomocí slunečnicového oleje. Naneste olej na hadřík a otřete poškozené místo.

Dřevěný nábytek může být náchylný na poškození, ale existuje několik způsobů, jak ho skvrn zbavit – pomůže třeba slunečnicový olej. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mastné a lepkavé zbytky na nábytku nebývají příjemné ani na dotek ani na pohled. Naštěstí si s nimi můžete poradit díky použití jednoho docela obyčejného prostředku. Vyzkoušejte rychlé a účinné řešení v podobě přírodního a finančně nenáročného pomocníka, které slibuje rychlé a snadné vyčištění prakticky jakéhokoli znečištění.

Slunečnicový olej na skvrny

Slunečnicový olej může být účinný při odstraňování skvrn z nábytku, zejména z dřeva nebo dřevěných povrchů. Postup je obvykle následující:

  • Na začátku vyčistěte povrch nábytku od prachu a nečistot pomocí jemného hadříku nebo houbičky.
  • Následovat by mělo nanesení slunečnicového oleje na čistý hadřík či houbičku a jemně potírejte skvrnu na nábytku. Doporučujeme použít malé množství oleje a postupně přidávat, pokud je to potřeba.
  • Opatrně otírejte skvrnu olejem, dokud se začne rozpouštět. Může to chvíli trvat, ale olej pomáhá narušovat a odstraňovat nečistoty velmi účinně.
  • Po odstranění skvrny setřete povrch suchým hadříkem, abyste odstranili přebytečný olej a nábytku zajistili nádherný lesk.

Čištění dřevěného nábytku glycerinem a vodou. Bude zářit čistotou

Síla čaje při leštění nábytku

I obyčejný černý čaj bez cukru překvapivě nabízí účinné řešení pro rozjasnění a vyleštění dřevěného nábytku, jak informuje web NášDům. Podle něj stačí pro lesklý a udržovaný vzhled jednou měsíčně otřít nábytek hadříkem navlhčeným ve vychlazeném černém čaji. Proces leštění dokončete osušením dřeva čistým hadříkem. Já si zase pamatuji, že na světlý nábytek moje teta používala čaj heřmánkový – v místnosti to pak vždycky nádherně vonělo.

Octový roztok na odolné skvrny

Ocet se při čištění domácnosti také osvědčuje jako velmi účinný pomocník a podle paní Marie N. z Klokočné to umí i s nábytkem. „Při aplikaci na lakované dřevo rychle rozpouští nečistoty a dodává mu požadovaný lesk. Po vyčištění je však vždy nezbytné ocet opláchnout, aby jeho kyselost neměla nepříznivý vliv na lak.“

Dřevěný nábytek může být náchylný na poškození, ale existuje několik způsobů, jak ho skvrn zbavit – pomůže třeba slunečnicový olej. iZdroj fotografie: Depositphotos
Dřevěný nábytek může být náchylný na poškození, ale existuje několik způsobů, jak ho skvrn zbavit – pomůže třeba slunečnicový olej

Web Prima-Receptář zase varuje před leštěním dřevěného nábytku čistým olivovým olejem, protože má prý tendenci se rozmazávat a přitahovat prach. Místo toho doporučuje tento domácí recept na čištění dřeva: Smíchejte stejné díly olivového oleje, denaturovaného lihu, terpentýnu a vymačkané citronové šťávy. Naneste jej měkkým hadříkem a vyčistěte dalším hadříkem. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak zabránit usazování lepkavého prachu nebo jak si vyrobit nábytek na zahradu nebo terasu z docela obyčejných palet.

Jak se o svůj dřevěný nábytek staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články