Už žádné suché listy okurek: Pomůže zálivka z česneku, cibule nebo tabáku

Pokud se vašim okurkám nedaří tak, jak byste si představovali, vyzkoušejte osvědčené babské triky, které je zaručeně zachrání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou známé svými svěže zelenými listy a šťavnatými plody. Pokud ovšem jejich listy náhle uschnou a zkřehnou, může to to pro ně znamenat zkázu. A jak tomu předejít? Nemusíte sahat po chemii, naštěstí existují i přírodní prostředky, které mohou tento problém pomoci zmírnit. Stačí využít výhody použití česneku, cibule nebo tabákové zálivky.

Česnekové hnojení pro okurky

Česnek je nejen aromatickým doplňkem mnoha pokrmů, ale také silným spojencem na zahradě. Chcete-li vytvořit česnekovou zálivku, rozdrťte několik stroužků česneku a namočte je na několik hodin do vody. Poté směs sceďte a zřeďte ji přidáním dalšího dílu vody. Tímto roztokem potřete rostliny okurek, přičemž věnujte velkou pozornost zejména nejstarším listům.

Přírodní sloučeniny obsažené v česneku působí jako přírodní odpuzovač škůdců a zároveň podporují celkový zdravotní stav rostlin. Česneková zálivka může pomoci předcházet chorobám a zvýšit odolnost rostlin vůči stresovým faktorům prostředí.

Mladý plod okurky iZdroj fotografie: Freepik

Cibulová zálivka se také hodí

Cibule má podobně jako česnek mnohé užitečné vlastnosti, které mohou rostlinám okurek prospět. Cibulovou zálivku připravíte tak, že cibuli nakrájíte nadrobno a na několik hodin ji namočíte do vody. Směs sceďte a v případě potřeby nařeďte další vodou. Roztok s cibulí aplikujte na rostliny okurek tak, aby byly listy dostatečně pokryty (stříkejte až do skanutí a nezapomeňte ošetřit i spodní stranu listů).

Antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti cibule mohou pomoci v boji proti plísňovým infekcím, které často vedou k suchým a uschlým listům a následně i k úhynu vašich okurek. Kromě toho může štiplavý zápach cibule odpuzovat některé škůdce.

Tabáková zálivka pro okurky

Tabák, pokud se používá zodpovědně a s mírou, může být také účinným přírodním prostředkem pro oživení rostlin okurek. Pro přípravu tabákové zálivky namočte hrst tabákových listů nebo malé množství tabákového prachu na několik hodin do vody. Roztok sceďte a podle potřeby nařeďte vodou (obvykle stačí dva díly vody na jeden díl tabákového výluhu).

Suché listy okurek odstraní zálivka z česneku, cibule nebo tabáku iZdroj fotografie: Depositphotos

Hotový roztok naneste na rostliny okurek a dbejte na důkladné pokrytí a zbytek aplikujte jako zálivku. Nikotin obsažený v tabáku působí na škůdce jako odstrašující prostředek a pomáhá je udržet na uzdě. Je však důležité používat tabákový nálev střídmě a pouze v případě potřeby, protože nadměrné používání může mít negativní důsledky.

Na co ještě pamatovat

I když vám může zálivka z česneku, cibule nebo tabáku skvěle pomoci, nesmíte zapomenout ani na další faktory. Stejně důležité je pro prevenci suchých listů okurek i dodržování správné zálivky, zajištění dostatečného množství slunečního světla a dodržování správné hygieny (například okamžité odstraňování napadených listů nebo i celých rostlin). Jedině tak se všichni škůdci vyhnou vašim záhonům obloukem.

Jaké jsou vaše tipy pro velkou úrodu rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články