Už žádné vadnoucí pokojové rostliny, ochrání je jediná čajová lžička sušeného česneku

Při péči o pokojové rostliny není vždy třeba sahat po chemii. Proti škůdcům je skvěle zaštítí i běžná surovina z kuchyně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek je proslulý nejen svou výraznou chutí, ale také svými významnými zdravotními účinky, které se týkají jak rostlin, tak i lidí. Je bohatý na základní živiny, jako je zinek, měď, železo a mangan, a nabízí bohatou pokladnici vitamínů a minerálů, které mohou pomoci posílit rostliny proti běžnému stresu, který se často velmi negativně podepisuje na jejich kondici, jak píše web NašeKrásnáZahrada.

Posílení imunity rostlin

Sloučeniny síry a další důležité minerální látky obsažené v česneku mohou posílit celkovou imunitu rostlin a podpořit jejich zdraví. Ovšem jednou z největších výhod používání tohoto běžného kuchyňského pomocníka je jeho schopnost působit jako přírodní prostředek proti škůdcům. Silný zápach a účinné chemické sloučeniny v česneku totiž účinně odpuzují různý hmyz, který by jinak mohl vašim rostlinám ublížit, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Běžní škůdci, na které česnek působí:

  • Svilušky: Jejich larvy se často vyskytují na přemokřených rostlinách, kde se živí organickým materiálem v půdě a mohou poškodit kořeny.
  • Roztoči: Tito drobní škůdci mohou způsobit značné škody, pokud nejsou kontrolováni. Často zničí celé rostliny během pár dní, jak jsem se sama přesvědčila
  • Mšice: Mšice jsou známé tím, že vysávají šťávu z rostlin, a lze je potlačit aplikací česneku.

Rychle kvetoucí orchideje zařídí sušený česnek, stačí ho přidat do zálivky

Jak aplikovat česnek na pokojovky

Použití sušeného česneku k ochraně a posílení pokojových rostlin je jednoduché. A vybrat si můžete z několika možných způsobů – v závislosti na tom, jaký problém právě řešíte. Já mám nejraději aplikaci přímo do půdy, substrát v květináči totiž jako bonus i nakypřím.

Stačí jednoduše vložit do květináče zmačkanou kuličku alobalu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy skvěle dařilo, nemusíte v obchodech sahat po drahých chemických prostředcích
  • Přímá aplikace do půdy: Čajovou lžičku sušeného česnekového prášku nasypte přímo na povrch půdy kolem rostlin a jemně jej vmíchejte do vrchní vrstvy půdy. Toto ošetření lze opakovat každých několik měsíců nebo podle potřeby, když se objeví známky výskytu škůdců.
  • Česneková vodní infuze: Čajovou lžičku sušeného česnekového prášku rozmíchejte v jednom litru teplé vody (asi 60 °C). Směs nechte vychladnout a poté ji přeceďte. Rostliny dobře zalijte a poté aplikujte česnekovou zálivku (jinak byste mohli popálit jejich citlivé kořeny).Česnekovou vodu používejte každé dva týdny jako preventivní opatření proti škůdcům nebo vždy, když zaznamenáte známky jejich aktivity, jak radí web MagazínZahrada.

Jak o své pokojové rostliny pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články