Zbavte své polštáře nehezkého žlutého zabarvení – skvělým pomocníkem vám může být docela obyčejný ocet.
Polštáře jsou v každé domácnosti základem pohodlí, protože představují kolébkou našich snů a poskytují nám kýžený komfort během noci. Časem se však tito mlčenliví strážci našeho spánku mohou stát obětí nevzhledných zažloutlých skvrn. Co si s nimi počít?
Kde se berou žluté skvrny
Pot, nejčastější viník těchto skvrn, prosakuje do našich polštářů noc co noc, jak informuje web AAzdraví. Mezi další viníky žloutnutí pak patří přirozené oleje pocházející z našich vlasů a pokožky spolu se zbytky přípravků, které při jejich údržbě používáme. A zapomenout nelze ani šupinky kůže, které mezi textilní vlákna zapadávají. To vše pak následně vede k výskytu roztočů, kteří polštáře dále znečišťují svými výkaly. Je tedy opravdu třeba nasadit při údržbě tohoto domácího vybavení opravdu silné pomocníky.
Chemie není třeba
Nemusíte však hned utrácet za přípravky v drogerii. Mezi arzenálem čisticích prostředků, které máte v domácnosti běžně k dispozici, totiž jeden z nich jednoznačně vyniká svou účinností, jednoduchostí a dostupností. Jde o běžný ocet. Tento skromný kuchyňský pomocník se po zředění s vodou v poměru 1:1 promění v účinný čisticí roztok.
Kyselost octa působí tak, že rozkládá různé látky, které způsobují žloutnutí, a účinně je z látky polštáře odstraňuje. Ale ve hře nejsou jen viditelné skvrny, ocet má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky čemuž zajišťuje textiliím mnohem hlubší čištění. A pokud se přece jen rozhodnete strčit polštáře do pračky, vezměte si k ruce tenisáky. Chalupáři-Zahrádkáři zjistili, ze během praní pomáhají udržet textilie nadýchané.
Jak používat ocet na polštáře
Začněte přípravou roztoku ze stejných dílů vody a octa. Tuto směs naneste přímo na skvrny a nechte ji několik hodin působit, aby pronikla do všech nečistot a rozložila jejich zabarvení. Pro důkladnější vyčištění můžete polštáře do tohoto roztoku také namočit, než budete pokračovat v běžném pracím cyklu. Klasické praní je pak podle webu MagazínDoma doporučováno každé tři měsíce, a to při minimální teplotě 60 °C. A pokud je chcete mít ještě bělejší, přidejte do praní jedlou sodu – tak to dělám já.