Polštáře vytáhnete z pračky nadýchané jako obláček, stačí k nim vhodit tenisáky

Zdravý spánek s sebou nese pravidelnou údržbu lůžkovin a praní se při tom nevyhnou ani péřové polštáře. Díky několika trikům i po něm zůstanou krásně nadýchané.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Použijte obyčejný saponát i Zdroj fotografie: Carol M. Highsmith / Public domain
                   

Péřové polštáře jsou oblíbenou volbou pro svou pohodlnost, měkkost a nadýchanost, často ale mohou být útočištěm pro roztoče, prach nebo jiné alergeny. Pokud jste dosud otáleli s jejich praním ze strachu, že je poničíte, věřte, že je to zcela zbytečné. Praní péřových polštářů má svá pravidla a s několika šikovnými triky docílíte toho, že budou mít dlouhou životnost a zůstanou stále svěží a nadýchané jako nové.

Polštáře na praní připravte

Než se na praní péřových polštářů vrhnete, nejprve je podrobte kontrole. Zjistěte, zda se na nich nikde nevyskytují díry, kterými by výplň v pračce unikala ven. Jestli jste nějaká poškození objevili (hlavně ve švech), před praním je důkladně zašijte. Ideální je také pořídit si prací prostředek speciálně určený k praní peří, který ho zbytečně nevysuší. „S frekvencí praní to nepřehánějte, bohatě stačí peří podrobit údržbě jednou až dvakrát do roka – tedy pokud nejste alergici,“ připomíná naše čtenářka Magda K. z Lovosic.

Zásady pro praní péřových polštářů

Některé pračky dnes již mají speciální program pro praní peří. Pokud jím vaše pračka nedisponuje, nastavte prací program na jemné prádlo, s maximální teplotou 40 stupňů a na co nejméně otáček (podobnou proceduru doporučuje i web MegaRiper). Polštáře v pračce nesmí být namačkané jeden na druhém, pokud máte malý buben, perte je raději samostatně.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Pomůže vám borax

Jak na praní polštářů: Lepší je to ve vaně, zabere to mnohem méně času

Po skončení praní polštáře buď nechte uschnout na teplém a větraném místě (ale ne na slunci), nebo je dejte do sušičky. Sušte v co nejnižší teplotě a počítejte s tím, že celý proces zabere několik hodin. Web Blesk rozhodně doporučuje omezit ždímání, jinak by celá předchozí námaha přišla docela vniveč. A co si počít se skvrnami? Chalupáři-Zahrádkáři při čištění polštářů doporučují také obyčejný ocet a poradil i se správnou teplotou.

Praní péřových polštářů je trochu věda, se správným postupem však docílíte toho, že budou nejen čisté a svěží, ale stále krásně nadýchané. iZdroj fotografie: Freepik
Praní péřových polštářů je trochu věda, se správným postupem však docílíte toho, že budou nejen čisté a svěží, ale stále krásně nadýchané

Čistá postel je stěžejní pro zdravý spánek

S tím, aby polštáře během praní neztratily tvar a peří uvnitř se neslepilo k sobě, vám pomohou speciální prací míčky. Ani ty však nejsou pro praní péřových polštářů nezbytné – stejně dobrou službu totiž udělají dva nebo tři tenisáky, které k polštářům do pračky přihodíte. Během praní budou v bubnu poskakovat, čímž peří v polštáři načechrají. Pokud nemáte k dispozici ani tenisové míčky, vydejte se na procházku do přírody a přineste si pár kaštanů. Zavažte jich několik do ponožky a použijte stejně jako míčky. Mám vyzkoušeno, že fungují stejně spolehlivě.

Jak prát péřové polštáře, aniž byste je zničili

Jak perete a sušíte péřové polštáře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články