Jak na praní polštářů: Lepší je to ve vaně, zabere to mnohem méně času

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, díky kterému budou vaše péřové peřiny a polštáře opět dokonale čisté. S použitím vany to bude mnohem rychlejší a efektivnější.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Pomůže vám borax i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Péřové polštáře a peřiny patří stále mezi velmi oblíbený druh ložního prádla. Postupem času však dochází k jejich znečištění a údržba pak dokáže potrápit i ty nejzkušenější hospodyňky. Přitom existuje velmi jednoduchý způsob, jak je veškeré špíny a skvrn zbavit i bez použití nebezpečných chemikálií nebo namáhavého ručního drhnutí. Vyzkoušejte také tento geniální trik a za chvíli budete mít ložní prádlo opět jako nové.

Jak vznikají skvrny na polštářích

I přes vrstvu povlečení dochází k ulpívání potu, mastnoty, prachu a dalších nečistot uvnitř povlaku polštáře nebo peřiny, což vytváří na povrchu velmi nevzhledné žluté skvrny. Jejich odstranění bývá náročné i na lehce pratelných textiliích, péřové polštáře a peřiny však vyžadují speciální péči. Špatnými postupy byste je totiž mohli nenávratně zničit.

Jak vyčistit peřiny a polštáře

Nemusíte nutně kupovat drahé prací přípravky ani své ložní prádlo svěřovat odborníkům, ve skutečnosti vám stačí namočit peřiny i polštáře do vany a zalít doma připravenou čisticí směsí. Takto se zbavíte všech nečistot a odstraníte i ty nejodolnější skvrny. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou suroviny z vaší domácnosti.

Postup čištění polštářů a peřin

Ze všeho nejdříve vanu napusťte horkou vodou tak, abyste do ní mohli veškeré kusy zcela ponořit. Předtím do ní ale přidejte trochu obyčejného pracího prášku, malé množství boraxu a jedlé sody. Důkladně směs ve vaně promíchejte, aby se všechny jednotlivé složky spojily, a poté do ní peřiny i polštáře ponořte. Kombinací těchto ingrediencí se zbavíte i nepříjemného zápachu i různých mikrobů a bakterií.

Čištění čalounění iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve vodní lázni nechte peřiny i polštáře odmořit alespoň po dobu 6 hodin, a poté je pořádně přeperte. Několikrát je opláchněte pod proudem čisté vody a vhodným způsobem vysušte. K tomuto účelu se nejlépe hodí venkovní sušení na přímém slunci, které podporuje bělící účinky použité směsi. Za pár hodin budete mít hotovo.

Na co si dát při praní péřových věcí pozor

Pokud se rozhodnete využít k tomuto účelu pračku, musíte při tom dodržovat určitá pravidla. Do pračky se vyplatí přidat tři prací nebo alespoň tenisové míčky, aby všechno peří zůstalo na svém místě. Totéž platí v případě sušení v sušičce. V případě, že se rozhodnete pro venkovní sušák, musíte polštáře, peřiny i další péřové předměty rozložit vodorovně. Jedině tak se vyhnete sesunutí peří na dno a zajistíte jeho rovnoměrné a rychlé schnutí.

Jak prát peřiny a polštáře

Jakým způsobem perete péřové peřiny a polštáře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články