Jak na praní péřových polštářů: Pro nejlepší výsledek by neměla teplota vody přesahovat 40 stupňů Celsia

Aby byly vaše péřové polštáře zase jako nové, nemusíte s nimi hned do čistírny – při dodržení správného postupu je zvládnete vyčistit sami.

Jak odstranit žluté skvrny z polštáře: Použijte obyčejný saponát i Zdroj fotografie: Carol M. Highsmith / Public domain
                   

Péřové polštáře nabízejí díky svým jedinečným vlastnostem opravdu výjimečné pohodlí, ovšem časem nevyhnutelně ztrácejí svou svěžest a čistotu, takže vyžadují opravdu pravidelné praní. To však musíte provést správně, jinak je nenávratně zničíte.

Jen zapnout pračku nestačí

Většina moderních praček je vybavena pracími cykly určenými i pro praní vlny a peří, které jsou pro čištění péřových polštářů ideální. Než však přistoupíte k praní, je nezbytné polštáře zkontrolovat, zda nejsou poškozené. Poté je jednoduše vložte do bubnu pračky, přidejte šetrný prací prostředek bez bělidel a nastavte teplotu vody nepřesahující 40 stupňů Celsia, jak radí web iReceptář. Výjimkou jsou polštáře z dutého vlákna, ty mnohdy snesou až 60 °C (pro jistotu však zkontrolujte pokyny k praní na jejich štítku).

Jak správně sušit péřové polštáře

Po skončení pracího cyklu vyjměte polštáře z bubnu pračky, několikrát je jemně převraťte a položte je na rovný povrch, aby se rovnoměrně usušily. V ideálním případě je nechte vyschnout na vzduchu v teplé, dobře větrané místnosti. „Nevystavujte je přímému slunečnímu záření ani je nedávejte do blízkosti topení, aby nedošlo k přehřátí peří. Mohlo by žluknout,“ radí naše čtenářka Mirka N. z Hradce králové, které se to prý už jednou stalo a polštáře musela vyhodit.

Během procesu sušení polštáře pravidelně obracejte a načechrávejte, abyste zachovali jejich měkkost, nadýchanost a zabránili shlukování jejich náplně,“ doplňuje ještě. Chalupáři-Zahrádkáři pak při čištění polštářů doporučují také obyčejný ocet a do pračky radí přidat tenisáky.

Péřové polštáře patří k nejobtížněji udržovatelným lůžkovinám vůbec – pokud jim vak zajistíte správnou teplotu, nic se jim nestane.
Péřové polštáře patří k nejobtížněji udržovatelným lůžkovinám vůbec – pokud jim vak zajistíte správnou teplotu, nic se jim nestane
iZdroj fotografie: Depositphotos

Anatomické polštáře vyžadují jiný přístup

Anatomické polštáře, obvykle vyrobené z paměťové pěny, nejsou vhodné do pračky ani sušičky. Místo toho by se raději měly prát v ruce, radí web MagazínPlus. Jak na to? Vložte anatomický polštář do vany s vlažnou vodou a přidejte lžíci tekutého pracího prostředku. Po vyprání ho několikrát důkladně opláchněte čistou vodou. Následně polštář vysušte, a to nejlépe položený naplocho na zemi na světlém ručníku, utěrce nebo prostěradle.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při praní polštářů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články